Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Počet poprav v Íránu se výrazně navýšil, popravuje se i kvůli rouhačství

Ze světa / kir / ČTK / 11. května 2023 9:42
Počet poprav v Íránu se výrazně navýšil, popravuje se i kvůli rouhačství

Ilustrační foto: hlavní město Íránu Teherán
Autor: Wikipedia.org / Hansueli Krapf / Creative Commons

Teherán - Írán popravil dva muže odsouzené k trestu smrti kvůli rouhačství, informovala íránská agentura Mizán, která přináší zprávy týkající se justice.

Muži se podle íránských soudů dopustili kromě rouhačství také urážky islámu, proroka a dalších posvátností, uvedl Mizán. Kdy se popravy konaly, agentura neupřesnila. Tito muži prý provozovali na internetu desítky protináboženských platforem věnovaných nenávisti vůči islámu nebo propagaci ateismu.

Agentura Reuters píše, že zástupci OSN vyzývají převážně šíitský Írán, aby zastavil pronásledování členů náboženských menšin. Poukazují při tom na politiku, která je zaměřená proti lidem vyznávajícím odlišná náboženství nebo mající odlišné názory od těch většinových. Jde třeba o ty, kdo přestoupili na křesťanství, nebo o ateisty.

Ochránci lidských práv nedávno upozornili na to, že loni poprav v Íránu přibylo o 75 procent a bylo jich nejvíce od roku 2015. Íránským úřadům podle nich jde o šíření strachu mezi účastníky protestů proti příliš rigidním náboženským pravidlům a teokratické vládě, které se v zemi rozhořely loni na podzim.

Na popravišti loni skončilo nejméně 582 lidí.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Studium IES
Timotej.cz

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Obáváte se negativního vlivu umělé inteligence?
Ano
50%
 
Spíše ano
17%
 
Ne
29%
 
Nevím
4%
 
(Počet hlasů celkem: 194)