Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Město Litomyšl koupí světelný kříž v piaristickém chrámu

Kraje: Pardubický / kir / ČTK / 13. června 2023 11:31
Město Litomyšl koupí světelný kříž v piaristickém chrámu

Instalace světelného kříže v Litomyšli
Autor: www.ceskacenazaarchitekturu.cz

Litomyšl (Svitavsko) - Město Litomyšl koupí světelný kříž autorů Václava Ciglera a Michala Motyčky, který je umístěn v piaristickém chrámu Nalezení svatého Kříže. Sakrální světelná instalace je v kostele od roku 2015 a majitel ji nabídl k prodeji. S financováním pomohli radnici sponzoři, uvedla v tiskové zprávě mluvčí Litomyšle Anna Doubravová.

Město se na soukromé investory obrátilo se žádostí koncem března. Díky šesti donátorům se povedlo vybrat 200.000 korun. "V rozpočtu města bylo pro účely zakoupení tohoto mimořádného díla vyhrazeno půl milionu korun. Ačkoliv byla hodnota Světelného kříže pánů Ciglera a Motyčky původně znalcem odhadována na 1,5 milionu korun, po jednání s investičním fondem Pro arte bude nakonec možné dílo odkoupit za 700.000 korun," uvedl místostarosta Radomil Kašpar (KDU-ČSL).

Světelná sakrální instalace je mimořádnou uměleckou intervencí v chrámu Nalezení svatého Kříže, která láká návštěvníky z celé republiky. Jde o největší světelný kříž, který díky několika proudům světla propojuje obě kostelní lodě.Lidé jej mohou vidět při zvláštních příležitostech a při nočních prohlídkách chrámu společně s oltářní menzou od stejných autorů, která je tvořena objektem v podobě skleněného kvádru prosvíceného zevnitř.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz
Studium IES

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Obáváte se negativního vlivu umělé inteligence?
Ano
49%
 
Spíše ano
19%
 
Ne
28%
 
Nevím
4%
 
(Počet hlasů celkem: 165)