Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet

Nový oltář v Litomyšli propojí tradici s modernou

Kraje: Pardubický / kir / ČTK / 6. září 2022 14:15
Nový oltář v Litomyšli propojí tradici s modernou

nový oltář, ambon a sedes v chrámu Povýšení svatého Kříže v Litomyšli
Autor: www.facebook.com/proboststvilitomysl

Litomyšl - Proboštský a kapitulní chrám Povýšení svatého Kříže v Litomyšli dostane nový neobvyklý moderní kamenný oltář. Byl vytvořen v ateliéru Pavla Mrověce a Štěpána Jílka, který je zároveň i autorem návrhu. Ten před rokem vybrala odborná komise sestavená za tímto účelem z řad historiků umění, restaurátorů, památkářů, odborníků na liturgiku a  zástupců místní farní obce, uvedl Vítek Večeře z litomyšlského proboštství.

"Stavba nového pevného oltáře je zcela výjimečná událost, která se v Litomyšli pravděpodobně nebude v dohledné době opakovat," uvedl Večeře.

Návrh vychází ze základního symbolu křesťanství, trojúhelníku, symbolu boží trojjedinosti. Záměrem autora bylo, aby výsledek působil jednoduchým a čistým dojmem a symbolizoval skromnost. Bílý kamenný trojúhelník bude stát uprostřed prostoru kostela doprovázený dalšími dvěma objekty, Oltář je zhotoven z vyhnánovského pískovce, ostatkový kámen je z ušlechtilého alabastru. Pod něj budou podle tradice uloženy ostatky svatých. "V našem případě se jedná o svatého Viktorína z Amiterna, raně křesťanského mučedníka, který byl od 70. let 14. století oficiálním patronem litomyšlské diecéze a posléze se stal i patronem Litomyšle, kterým je dosud," uvedl Večeře.

Litomyšlské proboštství se rozhodlo k pořízení nového oltáře, který bude lépe vyhovovat liturgickým předpisům a bude také představovat soudobé dílo v kontextu historického gotického prostoru. Slavnostní posvěcení se uskuteční v sobotu 10. září v rámci programu Dnů evropského dědictví, poté pořádá proboštství velkou zahradní slavnost.

Zaujala Vás tato zpráva? Sdílejte ji a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz
Studium IES

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Rubriky

Anketa

Byla modlitba za prezidenta v katedrále dostatečně ekumenická?
Ano, oproti tradiční katolické liturgii Te Deum šlo o jasný ekumenický posun
28%
 
Ne, stále převažovala katolická forma obřadu
48%
 
Nevím, nemám na to názor
2%
 
Není to pro mě podstatné
22%
 
(Počet hlasů celkem: 120)