Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet

Hladovku, kterou v Keni nařídila sekta, nepřežilo více než 300 věřících

Ze světa / kir / ČTK / 15. června 2023 10:31
Hladovku, kterou v Keni nařídila sekta, nepřežilo více než 300 věřících

Ilustrační foto
Autor: Pixbay.com

Nairobi - Hladovku, kterou věřícím v Keni z náboženských důvodů nařídilo vedení křesťanské sekty, nepřežilo více než 300 lidí. Policie dnes v lese Shakahola na východě země našla dalších 19 těl, uvedla podle agentury AFP zástupkyně místních úřadů. Členové sekty věřili, že při dodržování extrémního půstu se dostanou do nebe a setkají se s Ježíšem Kristem. Vyšetřovatelé už dříve uvedli, že takto jim to říkal šéf sekty Paul Mackenzie.

První oběti byly objeveny 13. dubna a úřady stále pátrají po dalších tělech v lese Shakahola, který má rozlohu 15.000 hektarů. Nachází se nedaleko přístavního města Malindi.

"Počet mrtvých se po exhumaci dalších 19 těl zvýšil na 303," řekla dnes agentuře AFP zástupkyně místních úřadů Rhoda Onyanchaová. Dalších více než 600 lidí se pohřešuje, dodala. Agentura Reuters píše, že vyšetřovatelé minulý týden rozšířili prostor, ve kterém pátrají, aby se zvýšily šance na nalezení dalších obětí.

V pondělí bylo 65 stoupenců samozvaného pastora Mackenzieho obviněno z pokusu o sebevraždu a jsou ve vazbě. Podle agentury AP drželi několik dnů protestní hladovku proti tomu, že jsou drženi v záchranném centru. Do toho se dostali poté, co je lékaři propustili z nemocnice v Malindi, kde se léčili kvůli podvýživě.

Už v květnu ministr vnitra Kithure Kindiki dal najevo, že si dělá starosti, protože někteří z přeživších odmítají jíst. Řekl tehdy, že jeden z nich zemřel.

Mackenzie, původní profesí řidič taxi, byl od 14. dubna ve vazbě a později byl propuštěn na kauci, píše agentura AP. AFP dříve uvedla, že je stále ve vazbě. Tento týden se s s ním má konat další soudní stání. Keňský prezident William Ruto ho přirovnal k teroristovi. Podle ministra vnitra Kindikiho se bude pokračovat v exhumacích z hromadných hrobů. Naznačil, že pastor by mohl být obžalován z terorismu nebo ze zločinů souvisejících s genocidou.

Britská BBC na svých internetových stránkách píše, že etiopské úřady deportovaly do Ugandy členy sekty, které její vůdce přesvědčil, aby přijeli do Etiopie. Sliboval jim, že když se budou 40 dnů postit, setkají se s Ježíšem Kristem. Asi 80 členů této náboženské skupiny se zbavilo svého majetku a cestovali asi 500 kilometrů z východní Ugandy do jižní Etiopie. Policie v obou zemích pátrá po šéfovi sekty Simonovi Opolotovi.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Bíle místo
Timotej.cz

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Rubriky

Anketa

Byli jste na některém novoročním setkání Taizé?
Ano i v zahraničí
23%
 
Byl/a jsem přímo v Taizé
12%
 
Pouze v Praze
14%
 
Nebyl/a, ale rád/a zpívám písně komunity
28%
 
Tato spiritualita mi není blízká.
23%
 
(Počet hlasů celkem: 74)