Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Jezuité vyloučili z řádu kněze a umělce Marka Rupnika kvůli obviněním ze zneužívání

Ze světa / kir / ČTK, vaticannews / 15. června 2023 20:56
Jezuité vyloučili z řádu kněze  a umělce Marka Rupnika kvůli obviněním ze zneužívání

Marko Ivan Rupnik
Autor: Wikipedia.org

Řím - Jezuité vyloučili z řádu prominentního slovinského kněze a umělce Marka Ivana Rupnika, který čelí obviněním ze sexuálního zneužívání. Informovala o tom dnes agentura AP. Řád Tovaryšstva Ježíšova, k němuž patří i papež František, už letos v únoru došel k závěru, že obvinění proti 68letému Rupnikovi jsou důvěryhodná. Vypovídaly proti němu zejména bývalé jeptišky, které tvrdily, že kněz zneužíval svého postavení a nutil je k sexu.

Jezuité se rozhodli Rupnika vyloučit kvůli "tvrdohlavému odmítání dodržovat slib poslušnosti", uvedla AP. Představení sdělili, že kněz se odmítl setkat s vyšetřovateli, k obviněním se veřejně nevyjádřil. Rupnik má nyní 30 dní na to, aby se proti rozhodnutí o vyloučení odvolal. Knězem zůstává dál.

Představení nařídili Rupnikovi, aby "změnil komunitu" a "přijal nové poslání". Stalo se tak poté, co shledali "velmi vysokou" míru věrohodnosti toho, co bylo proti němu vypovězeno a dosvědčeno ve spisu, který obsahuje "četná udání všeho druhu", pocházející "z velmi různých zdrojů a pro události, které se odehrály v průběhu více než 30 let".

Slovinský jezuita je jedním z nejznámějších zástupců řádu zejména díky své umělecké činnosti. Jeho mozaiky s náboženskými motivy zdobí svatostánky po celém světě. Jím vytvořená mozaika je i na sarkofágu kardinála Tomáše Špidlíka v bazilice na Velehradě.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Studium IES
Timotej.cz

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Jsou vám sympatické cíle německé Synodální cesty?
Ano
48%
 
Spíše ano
2%
 
Ne, je příliš radikální
15%
 
Synodální proces vůbec nepodporuji
35%
 
(Počet hlasů celkem: 274)