Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Nikaragujská vláda rozpustila v zemi jezuitský řád a zabavila mu majetek

Ze světa / / ČTK / 24. srpna 2023 1:36
Nikaragujská vláda rozpustila v zemi jezuitský řád a zabavila mu majetek

Znak jezuitů
Autor: Wikipedia.org / Moranski / Creative Commons

Managua - Nikaragujská vláda autoritářského prezidenta Daniela Ortegy dne 23. srpna nechala rozpustit jezuitský řád v zemi a nařídila zabavení jeho majetku. Tím je i Středoamerická univerzita (UCA), která patřila k posledním svobodným vzdělávacím institucím v zemi, píše agentura EFE. Rozpuštění řádu úřady zdůvodnily administrativními prohřešky.

Vláda nařídila zrušení právnické osoby, která fungování řádu zastřešovala. Současně nařídila zabavení majetku řádu, do kterého spadá kromě UCA i několik dalších škol.

Právě UCA, která patřila k nejprestižnějším univerzitám v zemi, byla v hledáčku nikaragujských úřadů už delší dobu. Minulý týden oznámila, že jí úřady zabavily majetek kvůli podezření z terorismu. Jezuité v reakci na to uvedli, že se jedná o odvetu za předchozí aktivity univerzity.

UCA byla založena v roce 1960 a patřila k posledním svobodným vzdělávacím institucím v zemi. V roce 2018 se stala také útočištěm pro lidi zraněné při protivládních protestech. Při nich zemřelo podle Meziamerické komise pro lidská práva přes 350 lidí, většina z nich na následky brutálního zásahu policie. Podle posledních údajů na univerzitě studovalo na 5000 lidí a 500 jich vedlo výuku.

Rozpuštění řádu, jehož členem byl v Argentině i papež František, úřady zdůvodnily administrativními nedostatky. Právnická osoba zastřešující řád totiž podle nich nezveřejnila účetní závěrky za poslední tři roky a také neměla platné vedení.

Ortegova vláda zaměřila v uplynulých měsících své represivní akce na některé představitele katolické církve, která má v zemi stále značný vliv. Policie loni zatkla biskupa Rolanda Álvareze, který je stále ve vězení. Podle tisku odmítl nabídku vlády, aby výměnou za propuštění odjel do exilu, jak to udělala řada dalších představitelů opozice.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Studium IES
Timotej.cz

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Měla by církev umožnit ženám vedení bohoslužeb?
Ano
50%
 
Ano, ale pouze při jáhenské službě
0%
 
Ne
47%
 
V mé církvi již ženy slouží
3%
 
(Počet hlasů celkem: 38)