Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Porota uznala vinným muže obžalovaného za masakr v synagoze v Pittsburghu

Ze světa / / ČTK / 16. června 2023 9:24
Porota uznala vinným muže obžalovaného za masakr v synagoze v Pittsburghu

Údajný útočník Robert Bowers
Autor: repro CNN

Pittsburgh - Porota u amerického soudu projednala verdikt pro muže, který v roce 2018, podle obžaloby hnán nenávistí vůči Židům, zastřelil 11 lidí v synagoze ve městě Pittsburgh. 50letý Robert Bowers čelil desítkám obvinění a za některá z nich mu hrozí trest smrti, informovala agentura AP. 

Střelba v synagoze Tree of Life, při níž přišli o život věřící ve věku 54 až 97 let a několik dalších lidí utrpělo zranění, je označována za nejkrvavější antisemitský útok v dějinách Spojených států. To, že jej Bowers spáchal, nerozporuje ani jeho obhajoba. Zpochybňuje pouze argumentaci, že někdejšího řidiče kamionu k činu vedla čirá nenávist.

Prokuratura takto jeho jednání popisovala před dvěma týdny na začátku hlavního líčení a také dnes při závěrečné řeči. "Je plný nenávisti vůči Židům," uvedla státní zástupkyně Mary Hahnová. "To je to, co jej hnalo k činu," pokračovala.

Bowers měl na kontě mnoho příspěvků na sociálních sítích, v nichž dával najevo antisemitské smýšlení a přesvědčení o bělošské nadřazenosti. Ve svém posledním příspěvku na platformě Gab napsal, že se nemůže dál dívat, jak "jsou moji lidé masakrováni" a dodal: "Jdu do toho." Podle vyšetřovatelů zaútočil při sobotní bohoslužbě puškou typu AR-15 a dalšími zbraněmi a křičel "Všichni Židé musí zemřít".

Obhajoba na konci května i dnes oponovala, že obžalovaného k činu vedla "nesmyslná" a "iracionální" představa, že zaútočit musel. Byl prý totiž přesvědčen, že Židé podporují imigraci do USA a tím se podílí na "genocidě".

Bowers čelil obžalobě o 63 bodech včetně 11 obvinění z nenávistného činu, jehož výsledkem byla smrt. Prokurátoři během dvoutýdenního procesu porotě prezentovali jeho příspěvky ze sociálních sítí, popisovali jeho plánování útoku nebo zjištění, že obžalovaný vypálil přes 100 kulek, nejméně dvakrát přebil svou zbraň a překračoval těla obětí, když hledal další. Obhajoba nepředvolala žádné svědky ani nepřišla s vlastním důkazním materiálem, uvádí AP. V případě odsuzujícího verdiktu by podle ní následovala "zdlouhavá" další fáze procesu, v níž by stejní porotci rozhodovali o trestu. Právníci obžalovaného v soudních podáních žádali, aby byla vyloučena možnost trestu smrti, přičemž argumentovali údajnými vážnými duševními problémy svého klienta, včetně schizofrenie.

Porotci 50letého muže po několika hodinách jednání uznali vinným ve všech 63 bodech obžaloby, informovala agentura AP. Podle AP o jeho odsouzení prakticky nebylo pochyb, neboť i obhajoba na začátku hlavního líčení uznala, že obžalovaný je pachatelem útoku. Rozporovala pouze argumentaci prokurátorů o tom, že hlavní hnací silou jeho počínání byla nenávist.

Dvanáctičlenná porota dala za pravdu obžalobě po přibližně pěti hodinách diskusí během čtvrtka a pátečního dopoledne minulého týdne. Bowerse uznala vinným mimo jiné z "bránění svobodnému uplatňování náboženského vyznání" nebo ze záměrného ublížení na zdraví souvisejícího s náboženstvím. Bowers na oznamování verdiktu nijak výrazně nereagoval, stejně jako na jiné momenty soudního procesu, napsala AP.

Stejná porota bude nyní v navazujícím řízení volit mezi trestem smrti pro odsouzeného a doživotním vězením bez nároku na podmínečné propuštění. Obhajoba dříve nabídla prokuratuře přiznání viny výměnou za doživotí, státní zástupci to ale odmítli a rozhodli se u soudu usilovat o trest smrti. Fáze procesu zasvěcená projednávání výše trestu začne 26. června a očekává se, že zabere několik týdnů.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz
Studium IES

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Jsou vám sympatické cíle německé Synodální cesty?
Ano
47%
 
Spíše ano
2%
 
Ne, je příliš radikální
15%
 
Synodální proces vůbec nepodporuji
36%
 
(Počet hlasů celkem: 310)