Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Cyrilometodějské slavnosti ve Velehradu připomenou arcibiskupa A. C. Stojana

Domácí zpravodajství / / ČTK / 2. července 2023 6:20
Cyrilometodějské slavnosti ve Velehradu připomenou arcibiskupa A. C. Stojana

arcibiskup Stojan
Autor: Wikipedia.org / Creative Commons

Zlín - Letošní cyrilometodějské slavnosti ve Velehradu na Uherskohradišťsku připomenou sto let od úmrtí olomouckého arcibiskupa a politika Antonína Cyrila Stojana (1851 až 1923). Novinářům to dnes ve Zlíně řekl tajemník Dnů lidí dobré vůle Josef Kořenek. Akce patří k nejvýznamnějším církevním svátkům v zemi, slavnosti se konají tradičně 4. a 5. července a připomínají příchod slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje na Velkou Moravu. Běžně se jich účastní kolem 30.000 lidí.

Stojana připomene výstava i autorské čtení herce Igora Bareše. "Tradiční hudební hostitel Večera lidí dobré vůle Jiří Pavlica uvede ve světové premiéře píseň, která je věnovaná Stojanovi. V královské kapli velehradské baziliky bude instalováno dílo Stojanovo otcovské srdce, které vytvořil sochař Otmar Oliva. Při národní pouti ponesou dary zástupci obcí a měst, které jsou se Stojanem spjaté, kde působil," uvedl Kořenek.

Stojan stavěl kostely, zakládal knihovny, pomáhal hasičům, organizoval poutě, je považován za obnovitele Svatého Hostýna, sbližovatele západních a východních křesťanů i organizátora velehradských sjezdů. Byl také aktivním politikem, poslancem a senátorem. Nazývaný byl "tatíček Stojan".

Dny lidí dobré vůle nabídnou řadu programů, například Mladí fandí Velehradu, program pro děti, tradiční součástí je i setkání vozíčkářů, kterých na Velehrad přijede asi 120. Připraveny jsou výstavy, vzdělávací seminář pro rodiny, fotografický workshop, soutěž ve fotbalových dovednostech či ruční přepisování Bible. Svou činnost bude prezentovat Charita. Slavnosti formálně začnou v úterý odpoledne ve velehradské bazilice Modlitbou za vlast, na jejíž organizaci se podílí armáda. V předvečer státního svátku připomínajícího slovanské věrozvěsty Cyrila a Metoděje bude benefiční koncert Večer lidí dobré vůle.

Slavnosti vyvrcholí ve středu 5. července národní poutí, na nádvoří před bazilikou bude slavnostní mše svatá. "Hlavním celebrantem bude apoštolský nuncius Jude Thaddeus Okolo, kazatelem administrátor olomoucké arcidiecéze Josef Nuzík," uvedl Kořenek. Papežský nuncius zastupuje v Česku Vatikán. Nebude chybět setkání krojovaných účastníků, své zástupce v krojích vyšle deset krajů, také setkání dechových hudeb, na místě bude stovka hudebníků.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz
Studium IES

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Jsou vám sympatické cíle německé Synodální cesty?
Ano
48%
 
Spíše ano
3%
 
Ne, je příliš radikální
17%
 
Synodální proces vůbec nepodporuji
32%
 
(Počet hlasů celkem: 165)