Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Před 30 lety byly obnoveny pašijové hry v Hořicích na Šumavě

Kraje: Jihočeský / / ČTK / 29. června 2023 8:44
Před 30 lety byly obnoveny pašijové hry v Hořicích na Šumavě

ilustrační foto
Autor: www.muzeumcl.cz

Hořice na Šumavě - Před 30 lety, 29. června 1993, byla premiérovým představením obnovena staletá tradice pašijových her v Hořicích na Šumavě. Pašijové hry mají v Hořicích na Šumavě tradici od roku 1816. Historie hořických pašijových her přitom sahá až do 13. století. Autorem textu divadelní hry byl místní tkadlec a sběratel Paul Gröllhesl. V roce 1893, kdy byla v Hořicích otevřena budova pašijového divadla, představení zhlédlo na 30.000 diváků.

V roce 1897 zde byl natočen Hořický pašijový film, což je první film vytvořený na území dnešní České republiky, světově první plnohodnotná filmová adaptace divadelního představení a pravděpodobně i první mezinárodní spolupráce mezi filmaři a divadelníky na světě.

Poslední představení tohoto typu pak bylo nastudováno v roce 1936, pak nacisté hry zakázali. Po druhé světové válce bylo místní německé obyvatelstvo vysídleno, ale tradice se ujali Češi, režisér Jaroslav Tomáš Vetešník a farář Jan Václav Straka, kteří pašijové hry nastudovali v češtině a provedli je v letech 1947 a 1948. Poté hry zakázali komunisté, a ti také roku 1966 nechali strhnout budovu divadla i s blízkou poutní kaplí sv. Anny.

Naposledy se pašijové hry uskutečnily v roce 1948, budova divadla pak před úplným zničením postupně sloužila jako sklad a ovčín. U obnovení tradice hořických pašijových her stála od roku 1991 Společnost pro obnovu pašijových her a řada místních nadšenců. Premiérové uvedení nového textu následovalo v roce 1993.

V současnosti v Česku pašijové hry připravují už jen v České Lípě a Žďáru nad Sázavou.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Studium IES
Timotej.cz

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Měla by církev umožnit ženám vedení bohoslužeb?
Ano
48%
 
Ano, ale pouze při jáhenské službě
0%
 
Ne
49%
 
V mé církvi již ženy slouží
3%
 
(Počet hlasů celkem: 37)