Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Pašijové hry v Hořicích na Šumavě se mohou dostat na seznam UNESCO, ocenil je i prezident

Kultura / / ČTK / 20. července 2023 12:50
Pašijové hry v Hořicích na Šumavě se mohou dostat na seznam UNESCO, ocenil je i prezident

Ilustrační foto
Autor: Unsplash.com / Raimond Klavins

Hořice na Šumavě (Českokrumlovsko) - Pašijové hry v Hořicích na Šumavě na Českokrumlovsku by se do konce roku mohly dostat na národní seznam nehmotného kulturního dědictví ČR. Jejich pořadatelé usilují také o zápis na seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO, což by se mohlo povést příští rok. ČTK a Právu to dnes řekl starosta městyse Martin Madej (Pro Hořice). Divadelní amfiteátr v Hořicích na Šumavě si dne 19.7. prohlédl prezident Petr Pavel. Je připraven podpořit snahu o zápis her na seznam UNESCO, řekl novinářům.

"Tradice by se měly dodržovat. Není to vůbec o tom, jestli někdo je, nebo není věřící, ale o historii, o kultuře, o všeobecném rozhledu. A nakonec spousta těch (biblických) příběhů má naprostou aktuálnost i ke dnešku, protože se týkají mezilidských vztahů, lidských vlastností, a ty negativní se bohužel opakují stále dokola," řekl dnes Pavel ČTK a Českému rozhlasu. Do Hořic zamířil při své dvoudenní návštěvě jižních Čech, která začala v úterý. V Hořicích dostal růži od herců představujících Ježíše a Pannu Marii, prohlédl si zrestaurovaný památník her, obnovený letos v červnu.

Zápis her na seznam UNESCO je ochoten podpořit, až na to bude vše připraveno. "Až budeme splňovat kritéria, která jsou k tomu zapotřebí, tak ano. Bude to dobré pro naši zemi, přitáhne pozornost v tom lepším, bude to přitahovat turisty z mnoha zemí," řekl prezident na dotaz ČTK.

V Hořicích na Šumavě mají hry tradici od roku 1816. "Teď je to (hry) zaregistrované na krajském úřadu, čeká se na státní registraci, ta by měla být do konce roku. Nejdřív to musí uznat stát, pak se bude žádat o zápis na seznam UNESCO. Do konce roku by to stát mohl uznat. Je to naprostý unikát, hraje se to tady přes 200 let, od roku 1816, hrály se ale už od středověku. Měli jsme tady nádherné divadlo, které bohužel nepřežilo komunistický režim, bylo pro 1550 diváků. Jezdili sem lidé z širokého okolí. V kronice pašijí je zápis, že v roce 1897 to navštívil František Ferdinand d'Este, byli tady královské rodiny ze Španělska a šlechtici z Japonska. Snažíme se tu slávu obnovit. Návštěva prezidenta je pro nás naprostá exkluzivita, nikdy tady žádný prezident nebyl," řekl Madej.

Očekává, že zápis na seznam UNESCO může hrám přinést popularitu a další diváky. Cílem je udržet tradici.

Historie hořických pašijových her sahá do 13. století. V roce 1893, kdy v Hořicích otevřeli budovu pašijového divadla, zhlédlo představení na 30.000 diváků. Hry zakázali nacisté, po druhé světové válce a odsunu německých obyvatel se tradice ujali Češi, kteří hry nastudovali v češtině a provedli v letech 1947 a 1948. Poté hry zakázali komunisté, ti také roku 1966 dali strhnout budovu divadla i s blízkou poutní kaplí sv. Anny.

Pašijové hry obnovili obyvatelé Hořic zkraje 90. let minulého století. Premiéra byla po dvouletém nacvičování v roce 1993. V představení vystupuje kolem 70 herců. V Česku připravují pašijové hry ještě v České Lípě a Žďáru nad Sázavou.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Studium IES
Timotej.cz

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Obáváte se negativního vlivu umělé inteligence?
Ano
48%
 
Spíše ano
19%
 
Ne
29%
 
Nevím
4%
 
(Počet hlasů celkem: 177)