Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Propuštěný nikaragujský biskup se vrátil do vězení, odmítá odejít do exilu

Ze světa / / ČTK / 6. července 2023 22:36
Propuštěný nikaragujský biskup se vrátil do vězení, odmítá odejít do exilu

Nikaragujský biskup Rolando Álvarez
Autor: Wikipedia.org / Creative Commons

Managua - Nikaragujský katolický biskup Roland Álvarez byl propuštěn z vězení, do kterého se však po několika dnech vrátil, protože odmítl odchod do exilu. Napsala to dnes agentura EFE. Vláda zprávy o propuštění církevního hodnostáře, o kterém mluvili představitelé opozice i diplomatické zdroje, nekomentovala. Nikaragujský soud letos duchovního poslal na 26 let do vězení, když tento hlasitý kritik prezidenta Daniela Ortegy odmítl deportaci do Spojených států s dalšími propuštěnými politickými vězni.

O Álvarezově propuštění informovali představitelé opozice i diplomatické zdroje. Kardinál Leopoldo Brenes to však odmítl. "Je to spekulace," uvedl s tím, že biskup se stále nachází ve věznici s přísnou ostrahou La Modelo.

Podle nejmenovaného diplomatického zdroje, který cituje agentura EFE, byl Álvarez skutečně propuštěn v pondělí v noci díky jednání mezi nikaragujskou vládou, Vatikánem a zástupci místních biskupů. Po krátké době se však hodnostář vrátil do vězení, protože zkrachovala jednání o jeho dalším působení. Biskup totiž odmítl odejít do zahraničí, což žádala vláda, pokud mu to nenařídí přímo papež František.

O propuštění a následovném návratu do vězení Álvareze informoval rovněž server Confidencial. Podle něj Álvarez trval také na propuštění dalších vězněných kněží a odblokování církevních bankovních účtů.

Policie zatkla biskupa diecéze Matagalpa loni v srpnu, když se spolu s dalšími kněžími na několik týdnů zabarikádoval na církevním pozemku. Letos v únoru ho soud poslal na 26 let za mříže za podkopávání národní integrity a šíření nepravdivých zpráv. Álvarez byl mezi politickými vězni, které se předtím Ortegova vláda nečekaně rozhodla propustit. Odmítl ale nastoupit do letadla směřujícího do USA.

Rozepře mezi Ortegovou vládou a katolickou církví trvá od roku 2018, kdy v této latinskoamerické zemi propukly masové protivládní protesty. Při jejich potlačování tehdy zemřelo několik stovek lidí. Církev se sice snažila vystupovat jako prostředník mezi vládou a demonstranty, řada významných katolíků ale demonstrace přímo či nepřímo podpořila.

Papež František letos v rozhovoru s médii přirovnal nikaragujskou vládu k diktatuře. Managua poté navrhla Vatikánu přerušení diplomatických vztahů a Ortega nařídil uzavření vatikánského velvyslanectví v Managui i nikaragujského velvyslanectví při Vatikánu v Římě.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz
Studium IES

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Obáváte se negativního vlivu umělé inteligence?
Ano
50%
 
Spíše ano
18%
 
Ne
28%
 
Nevím
4%
 
(Počet hlasů celkem: 205)