Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet

Ruský útok na Oděsu poškodil nejvýznamnější pravoslavný chrám

Ze světa / kir / ČTK, Novinky.cz / 25. července 2023 1:10
Ruský útok na Oděsu poškodil nejvýznamnější pravoslavný chrám

Chrám Proměnění Páně (Preobraženská katedrála)
Autor: www.Wikipedia.org / Creative Commons

Oděsa - Do jihoukrajinské Oděsy v nejbližších dnech dorazí mise Organizace Spojených národů pro vzdělání, vědu a kulturu (UNESCO), aby zhodnotila poškození tamních objektů zařazených na seznam světového kulturního dědictví. Podle agentury Unian to uvedlo ukrajinské ministerstvo kultury. V noci na neděli ruský útok podle Kyjeva poškodil nejvýznamnější pravoslavný chrám ve městě. Chrám leží v centru města, které letos UNESCO zařadilo na seznam světového dědictví v ohrožení. Katedrálu založenou v 18. století poprvé v roce 1936 zbořili Sověti.

Rozsah škod je obrovský, polovina katedrály je teď bez střechy,“ řekl podle agentury AP duchovní Andrij Palčuk. Z budovy, jejíž podlaha byla zaplavena vodou použitou při hašení, zaměstnanci Chrámu Proměnění Páně (Preobraženská katedrály) vynesli dokumenty a řadu cenných předmětů. Palčuk uvedl, že katedrála dostala přímý zásah raketou, která pronikla až do suterénu a způsobila tak velké škody.

Rusko bombarduje přístavní Oděsu na pobřeží Černého moře nebo její okolí téměř každou noc od chvíle, kdy před týdnem Moskva oznámila, že po bezmála roce pozastavuje svou účast na černomořských obilných dohodách.

Historické centrum Oděsy je od ledna letošního roku na seznamu světového dědictví UNESCO. U příležitosti plánované mise organizace podle ukrajinského ministerstva kultury sdělila, že "úmyslné útoky na kulturní objekty a jejich ničení a poškozování lze přirovnat k válečnému zločinu". Z úmyslného cílení na civilní infrastrukturu a světové dědictví dnes Moskvu podle agentury AFP obvinilo také francouzské ministerstvo zahraničních věcí.

Mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov dnes prohlásil, že chrám v Oděse zasáhla ukrajinská "antiraketa", čímž měl zřejmě na mysli zbraň protivzdušné obrany. Ruské ministerstvo obrany dříve tvrdilo, že katedrálu zřejmě zasáhla ukrajinská protiletadlová střela.

Ruský útok v noci na neděli podle ukrajinských představitelů zničil také několik obytných domů a infrastrukturní objekty. Jeden člověk při něm zemřel a dalších zhruba 20 utrpělo zranění. Vedle chrámu bylo v Oděse při ruských útocích podle portálu Meduza poškozeno 25 památkově chráněných budov.

Při ruském útoku bezpilotními letouny na Oděskou oblast v noci na dnešek byly zničeny sklady s obilím a sedm lidí bylo zraněno. S odvoláním na ukrajinské úřady to dnes napsala agentura Reuters. Údery podle ní zasáhly infrastrukturu podél Dunaje, který představuje alternativní trasu pro vývoz obilí.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz
Bíle místo

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Rubriky

Anketa

Byli jste na některém novoročním setkání Taizé?
Ano i v zahraničí
23%
 
Byl/a jsem přímo v Taizé
12%
 
Pouze v Praze
14%
 
Nebyl/a, ale rád/a zpívám písně komunity
28%
 
Tato spiritualita mi není blízká.
23%
 
(Počet hlasů celkem: 74)