Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet

Vánoce budou na Ukrajině v prosinci, prezident podepsal příslušný zákon

Ze světa / vlu / ČTK / 28. července 2023 23:19
Vánoce budou na Ukrajině v prosinci, prezident podepsal příslušný zákon

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj
Autor: The Presidential Office of Ukraine

Kyjev - Ukrajina oficiálně přesouvá oslavy Vánoc ze 7. ledna na 25. prosince. Prezident Volodymyr Zelenskyj podepsal příslušný zákon, který mění data také u některých dalších svátků. Informovaly o tom dnes servery RBK-Ukrajina nebo Ukrajinska pravda. Přechod k novému církevnímu kalendáři už dříve schválily některé ukrajinské církve.

„Smyslem návrhu zákona je opustit ruské dědictví, které ukládá slavení Vánoc 7. ledna, a stanovit datum Vánoc na 25. prosince,“ uvádí se v důvodové zprávě podle webu Ukrajinska pravda.

Pravoslavní věřící slaví Vánoce podle starého juliánského kalendáře, který zavedl Julius Ceasar, a to zhruba dva týdny po západním křesťanském světě, jenž se se řídí kalendářem gregoriánským přijatým v 16. století. V prosinci nicméně slaví Vánoce také například pravoslavné církve v Bulharsku, Rumunsku a Řecku.

Ve čtvrtek přechod na nový církevní kalendář pro svátky s pevným datem oficiálně schválila Pravoslavná církev Ukrajiny, změna začne platit od 1. září letošního roku. Církev už dříve avizovala, že farnosti a kláštery, které si přejí zachovat starý kalendář, budou mít tuto možnost. Reforma se bude zavádět bez nátlaku a postupně, uvedla.

Pravoslavná církev Ukrajiny získala roce 2019 autokefální (samosprávný) status, sdružila přitom v sobě trojici do té doby oficiálně neuznaných ukrajinských pravoslavných církví. Kromě ní na Ukrajině působí také Ukrajinská pravoslavná církev (dříve Moskevského patriarchátu), která byla až do května loňského roku autonomní součástí Ruské pravoslavné církve. S ní se ale loni oficiálně rozešla a odsoudila ruskou agresi proti Ukrajině. Ukrajinské úřady však nadále podezírají tuto církev ze spolupráce s Moskvou.

Přechod k novému kalendáři ohlásila také Ukrajinská řeckokatolická církev, která je třetím největším náboženským uskupením na Ukrajině. V souvislosti s ruskou invazí projevovalo zájem slavit tyto svátky v prosinci čím dál tím víc Ukrajinců.

Kromě toho prezident podpisem stvrdil změny v datech některých dalších svátků, jako je například Den obránců, který se posune ze 14. října na 1. října, nebo Den ukrajinské státnosti, který si Ukrajinci budou připomínat namísto 28. července už 15. července.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Bíle místo
Timotej.cz

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Rubriky

Anketa

Byli jste na některém novoročním setkání Taizé?
Ano i v zahraničí
23%
 
Byl/a jsem přímo v Taizé
12%
 
Pouze v Praze
14%
 
Nebyl/a, ale rád/a zpívám písně komunity
28%
 
Tato spiritualita mi není blízká.
23%
 
(Počet hlasů celkem: 74)