Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Holešov má první kameny zmizelých. Odhaleny byly před Šachovou synagogou

Kraje: Olomoucký / kir / ČTK / 30. července 2023 23:50
Holešov má první kameny zmizelých. Odhaleny byly před Šachovou synagogou

Ilustrační foto: mosazné tabulky v dlažbě připomínající osudy židovských obyvatel
Autor: Jan Kirschner

Holešov - Holešov na Kroměřížsku má první kameny zmizelých. Připomínají manžele Kamilu a Alfreda Bergmannovy, kteří spolu se třemi ze svých sedmi dětí přežili holokaust. Dnešní odhalení kamenů před Šachovou synagogou, v níž dříve býval byt, v němž Bergmannovi žili, bylo součástí Festivalu židovské kultury Ha-Makom. Jeho 23. ročník lákal na koncerty, přednášky, vzdělávací programy nebo ochutnávku židovských specialit. Přehlídka v Holešově trvala do soboty 29. července.

Kameny zmizelých jsou dlažební kostky s mosazným povrchem, vsazené do chodníku před domy obětí holokaustu a nacistického režimu. V Holešově dosud žádné nebyly. Jejich odhalení si dnes nenechala ujít Eva Bergmannová Šašková, vnučka Kamily a Alfreda Bergmannových. "Babičky a dědečka jsem si vážila za jejich statečnost a za jejich život, který neměli jednoduchý. A přesto zvládli strasti, které rodinu potkaly," řekla novinářům Bergmannová Šašková.

Manželé Bergmannovi a jejich tři děti patřili k několika málo Židům, kteří se po druhé světové válce vrátili z koncentračních táborů zpět do Holešova. Před 80 lety bylo z Holešova nuceně transportováno 272 židovských obyvatel. "Po více než dvou letech utrpení se jich vrátilo jen 20," uvedla Dana Podhajská z Městského kulturního střediska v Holešově.

Nacisté Bergmannovy a jejich dvě nejmladší děti převezli do Terezína, kde všichni čtyři přečkali válku. Pět starších dětí transportovali do Osvětimi. Osvobození se z nich dočkal pouze otec Evy Bergmannové Šaškové, po válce žil v Plzni. Jeho čtyři sourozenci zahynuli. Prarodiče Bergmannové Šaškové pak zemřeli v Holešově v letech 1948 a 1955. "Každý rok jako děti jsme sem jezdily. Já jsem ani z Holešova ani nechtěla odjíždět zpátky do Plzně, protože se mi tady moc líbilo," uvedla žena.

Součástí zahájení festivalu byla také pietní vzpomínka na židovské oběti holokaustu z Holešova. V obřadní síni židovského hřbitova přečetl správce Šachovy synagogy Vratislav Brázdil jména rodin a jednotlivců, kteří válku nepřežili.

Na holešovském zámku mohou zájemci  vidět výstavu více než 30 černobílých fotografií Jindřicha Buxbauma. Část z nich představuje stoleté seniory, kteří přežili holokaust. Další snímky vyfotil Buxbaum v posledních dvou let v Holešově. Do města každoročně přijíždějí uctít památku rabína Šacha, jednoho z největších židovských učenců, stovky chasidů, tedy zbožných židů. "Teď, po covidu, je to takové docela radostné, spontánní. Je vidět, že chasidé jsou rádi, že skončila pandemie, protože byli v podstatě hodně izolovaní," řekl ČTK Buxbaum.

Holešov patřil v minulosti k jedné z největších židovských obcí na Moravě. V polovině 19. století žilo ve městě asi 1700 příslušníků židovské menšiny. Za druhé světové války komunitu zničili nacisté. Židé však po sobě v Holešově zanechali několik kulturních památek. Nejvýznamnějšími z nich jsou právě Šachova synagoga s unikátní výzdobou a také židovský hřbitov asi s 1500 náhrobky.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz
Studium IES

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Obáváte se negativního vlivu umělé inteligence?
Ano
48%
 
Spíše ano
19%
 
Ne
29%
 
Nevím
4%
 
(Počet hlasů celkem: 177)