Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Českobudějovické biskupství opravilo za sto milionů poutní areál s barokní křížovou cestou v Římově

Kraje: Jihočeský / / ČTK / 12. srpna 2023 22:02
Českobudějovické biskupství opravilo za sto milionů poutní areál  s barokní křížovou cestou v Římově

Křížová cesta Římov
Autor: Wikipedie.org / Creative Commons

Římov (Českobudějovicko) - Českobudějovické biskupství opravilo poutní areál s barokní křížovou cestou v Římově na Českobudějovicku. Práce na obnově trvaly dva roky a stály 100 milionů korun. Poutní místo, které je od roku 2018 národní kulturní památkou, vzniklo v první polovině 17. století. Novináře o tom dnes informoval mluvčí českobudějovického biskupství Petr Samec.

"Přestože nejsou zatím hotové všechny, především restaurátorské práce, lidé mohou poutní místo už navštěvovat. Kromě každodenních bohoslužeb především všechny srdečně zvu na slavnostní svěcení nově rekonstruovaných kostelních varhan. Bude se konat na svátek Nanebevzetí Panny Marie, tedy 15. srpna. Do té doby bude dokončena i oprava oltáře Panny Marie Bolestné," uvedl duchovní správce areálu Jakub Zentner.

Poutní místo Římov je specifickou památkou svého druhu. Není zasvěceno jen jednomu světci nebo jedinému tajemství, ale jeho obsah je trojitý. Zahrnuje období přípravy na příchod Mesiáše, vyjádřené osobou Panny Marie, dále oběť Ježíše Krista a nakonec zrození církve symbolizované kostelem Seslání Ducha Svatého. Areál je památkově chráněný od roku 1958 a v roce 2018 se stal národní kulturní památkou. V 17. století mířilo do areálu až 80.000 poutníků ročně.

Modernizovaný komplex tvoří kostel svatého Ducha, loretánská kaple a pašijová cesta s 25 zastaveními. "Vzhledem k tomu, že v minulosti nebyl areál dostatečně chráněn, doplatily na to především kaple Pašijové cesty. Opravy tedy dbají i na nový způsob ochrany proti vandalismu a krádežím instalací moderního, technologicky nejvyspělejšího a nejkvalitnějšího ochranného systému bezpečnostních kamer," řekl Samec.

Dvouleté opravy dále zahrnovaly například vyměněnu střechy a rekonstrukci krovů kostela, kaple Loreta a ambitů. Řemeslníci opravili veškeré fasády a odborníci restaurovali nástěnné malby. "V nejbližších měsících bude dokončeno restaurování celého mobiliáře," řekl Samec. Náklady na rekonstrukci pokryje z 95 procent dotace Evropské unie z programu IROP.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz
Studium IES

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Jsou vám sympatické cíle německé Synodální cesty?
Ano
51%
 
Spíše ano
2%
 
Ne, je příliš radikální
21%
 
Synodální proces vůbec nepodporuji
26%
 
(Počet hlasů celkem: 91)