Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet

Soud v Nikaragui zkonfiskoval majetek i univerzitě, kterou vlastní řád jezuitů

Ze světa / / ČTK / 17. srpna 2023 20:00
Soud v Nikaragui zkonfiskoval majetek i  univerzitě, kterou vlastní řád jezuitů

Daniel Ortega (22. srpna 2013)
Autor: Wikipedia.org

Managua - Nikaragujský režim autoritářského prezidenta Daniela Ortegy zkonfiskoval majetek soukromé univerzity, vlastněné řádem jezuitů, obvinil ji z "terorismu". Podle serveru televize France 24 jde o další útok tamního režimu proti církvi.

Jezuitská Středoamerická univerzita (UCA) patřila v Nikaragui k nejprestižnějším vysokým školám, založena byla už v roce 1960. V roce 2018 se stala také útočištěm pro lidi zraněné při protivládních protestech. Při nich zemřelo podle Meziamerické komise pro lidská práva přes 350 lidí, většina z nich na následky brutálního zásahu policie.

UCA nyní uvedla, že ji bylo ve středu oficiálně oznámeno, že jí režim na základě soudního rozhodnutí zabavuje nemovitý i movitý majetek a také peníze na bankovních účtech. Důvodem je podle verdiktu soudu vyšetřování univerzity kvůli podezření z terorismu.

Někdejší partyzánský vůdce Ortega stojí v čele Nikaraguy od ledna 2007, od ledna 2017 je viceprezidentkou jeho manželka Rosario Murillová. Oba se u moci drží represemi a zatýkáním svých kritiků. Před prezidentskými volbami v roce 2021 režim zatkl desítky opozičních politiků, včetně těch, kteří chtěli proti Ortegovi kandidovat a měli podle neoficiálních průzkumů šanci ho porazit. Většina byla obviněna z činů "podrývajících svrchovanost země" či z "podněcování zahraničního vměšování".

Od protestů v roce 2018 nikaragujský režim odebral registraci několika tisícům nevládních organizací a sdružení, včetně zahraničních. Byly mezi nimi i humanitární organizace či řád založený katolickou misionářkou Matkou Terezou, který provozoval i dětský domov či domov důchodců.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Související zprávy a články

Nenalezeny žádné záznamy.

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Bíle místo
Timotej.cz

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Rubriky

Anketa

Byli jste na některém novoročním setkání Taizé?
Ano i v zahraničí
23%
 
Byl/a jsem přímo v Taizé
12%
 
Pouze v Praze
14%
 
Nebyl/a, ale rád/a zpívám písně komunity
28%
 
Tato spiritualita mi není blízká.
23%
 
(Počet hlasů celkem: 74)