Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet

V Pákistánu rozlícený dav zapálil několik kostelů a poničil křesťanský hřbitov

Ze světa / / ČTK / 17. srpna 2023 19:58
V Pákistánu rozlícený dav zapálil několik kostelů a poničil křesťanský hřbitov

Korán
Autor: Unsplash.com / Malik Shibly

Islámábád, Láhaur (Pákistán) - Tisícihlavý dav v provincii Paňdžáb na severovýchodě Pákistánu podpálil 16.8. nejméně čtyři kostely, poničil křesťanský hřbitov a zaútočil na domy křesťanů, kteří jsou v této převážně muslimské zemi dvouprocentní menšinou. Násilnosti spustilo tvrzení náboženských radikálů, že jedna křesťanská rodina hanobila korán, napsala dnes agentura AFP.

Za rouhačství hrozí v Pákistánu trest smrti. Nikdo za něj sice nikdy nebyl popraven, ale desítky obviněných za jejich činy usmrtil rozlícený dav, poznamenává zpravodajský web BBC News.

Obvinění proti dvěma křesťanům prošetřuje policie a tvrdí, že u nich našla stránky koránu s červeně napsanými urážlivými poznámkami. Paňdžábský ministr informací odsoudil akt rouhačství, který vyprovokoval násilnosti.

Dav vyzbrojený klacky a kameny zaútočil na převážně křesťanskou čtvrť města Faisalabád, píše AFP s odvoláním na pákistánskou policii. V ulicích hořelo vybavení domů, které používala křesťanská komunita. Při nepokojích nikdo nebyl zraněn.

Hněv muslimské veřejnosti vybičovaly záběry spálených stránek koránu, které se šířily po sociálních sítích. Nepokoje dál rozdmýchávali náboženští vůdci, kteří v ulicích vybízeli věřící k potrestání lidí, kteří se podle jejich názoru prohřešili.

"Křesťané znesvětili Korán. Všichni věřící, všichni muslimové se musí sjednotit před mešitou. Pokud se nestaráte o osud Islámu, je lepší zemřít," volal podle AFP do megafonu jeden z islámských duchovních.

Proti nepokojům zasahovaly tisíce policistů, desítky lidí byly zadrženy.

Násilnosti odsoudil Washington, který vyzval Islámábád k prošetření útoků na kostely a křesťanskou komunitu. 

Policie oznámila, že v souvislosti s násilnostmi zatkla 129 muslimů a že situaci má pod kontrolou. Ve snaze předejít dalšímu násilí na týden uzavřela školy a úřady a zakázala shromažďování. Na místo dorazili také vojáci, kteří nyní křesťanskou komunitu střeží. Situaci pomohl zklidnit také příjezd delegace muslimských duchovních.

Nepokoje se obešly bez obětí na životech a podle agentury AP se místní křesťané začali pomalu vracet do svých domovů, odkud kvapně uprchli před rozvášněným davem. Nejméně 20 domů bylo vypáleno, uvedli svědci.  

Pákistánská policie dnes 18. srpna zatkla dva křesťany, které viní z hanobení koránu.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Bíle místo
Timotej.cz

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Rubriky

Anketa

Byli jste na některém novoročním setkání Taizé?
Ano i v zahraničí
23%
 
Byl/a jsem přímo v Taizé
12%
 
Pouze v Praze
14%
 
Nebyl/a, ale rád/a zpívám písně komunity
28%
 
Tato spiritualita mi není blízká.
23%
 
(Počet hlasů celkem: 74)