Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet

Bývalý americký kardinál McCarrick nebude souzen kvůli sexuálnímu obtěžování, trpí demencí

Ze světa / / ČTK, lkt / 31. srpna 2023 21:18
Bývalý americký kardinál McCarrick nebude souzen kvůli sexuálnímu obtěžování, trpí demencí

Kardinál Theodor McCarrick
Autor: wikipedia.org / Creative Commons

Washington - Soud ve státě Massachusetts se nakonec nebude zabývat případem bývalého kardinála Theodora McCarricka, který čelil obžalobě ze sexuálního útoku proti nezletilému chlapci. Kdysi vlivnému hodnostáři katolické církve v USA je 93 let a trpí demencí, takže není možné ho soudit, napsala agentura AP. Kvůli četným obviněním ze sexuálního zneužívání propustil papež František McCarricka z duchovního stavu.

Případ, kterým se měl soud zabývat, se týkal údajného napadení nezletilého chlapce v roce 1974 ve státě Massachusetts. McCarrick byl obžalován v roce 2021 a tehdy prohlásil, že je nevinný. Stal se tehdy prvním kardinálem obžalovaným v USA ze sexuálního napadení nezletilého.

Obhajoba a obžaloba se shodly, že McCarrick trpí demencí. Podle znalkyně Kerry Nelliganové, kterou jmenovala obžaloba, je šance na zlepšení jeho stavu nulová. Podle znalkyně má McCarrick kvůli demenci jen omezenou schopnost si pamatovat informace, a proto není schopen konzultovat svou obhajobu s advokáty. Podle obhájců McCarrick chápe jen v omezeném měřítku dění u soudu.

V dalším případu sexuálního útoku na chlapce byl někdejší kardinál obžalován letos v dubnu ve Wisconsinu.

Dnešní rozhodnutí soudu však zklamalo aktivisty, kteří podporují oběti sexuálního násilí v církevním prostředí. Zastavení soudu odmítala i údajná oběť s tím, že na McCarricka se tak bude pohlížet jako na nevinného.

Obvinění ze sexuálních přečinů proti McCarrickovi se začala dostávat na veřejnost v roce 2017, v církevním prostředí však takové informace kolovaly již od 90. let. Vyšetřování vedené Vatikánem následně dospělo k závěru, že někdejší washingtonský arcibiskup zneužíval děti i dospělé.

McCarrick přišel o kardinálský titul v roce 2018, v únoru 2019 jej pak papež František propustil ze stavu duchovních. Jednalo se tehdy o nejpřísnější trest udělený v katolické církvi tak vlivné osobě v souvislosti se sexuálním zneužíváním. McCarrick tvrdil, že si nevzpomíná na nic z toho, co je mu dáváno za vinu. V roce 2020 vyšetřovací zpráva Vatikánu poukázala, že McCarrick postupoval nahoru v katolické hierarchii, ačkoliv jeho nadřízení dostávali informace o podezřeních ze sexuálního zneužívání.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Bíle místo
Timotej.cz

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Rubriky

Anketa

Byli jste na některém novoročním setkání Taizé?
Ano i v zahraničí
23%
 
Byl/a jsem přímo v Taizé
12%
 
Pouze v Praze
14%
 
Nebyl/a, ale rád/a zpívám písně komunity
28%
 
Tato spiritualita mi není blízká.
23%
 
(Počet hlasů celkem: 74)