Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Macron se chce zúčastnit bohoslužby s papežem v Marseille, část veřejnosti jeho záměr kritizuje

Ze světa / / ČTK, red. / 16. září 2023 22:07
Macron se chce zúčastnit bohoslužby s papežem  v Marseille, část veřejnosti jeho záměr kritizuje

prezident Emmanuel Macron s manželkou Brigitte
Autor: Wikipedia.org / Creative Commons

Paříž - Francouzský prezident Emmanuel Macron dnes obhajoval svůj záměr účastnit se příští týden bohoslužby, které v jihofrancouzském Marseille bude předsedat papež František. Část veřejnosti a zejména krajně levicoví politici prezidentovu účast kritizují, protože podle nich odporuje principu odluky státu a církve. Podle Macrona je ale neutralita zachována, píše agentura AFP.

"Domnívám se, že bych tam měl být. Nepůjdu tam jako katolík, ale jako prezident laické republiky. Já osobně během této mše nebudu praktikovat žádné náboženské činnosti," uvedl Macron. Zdůraznil také, že papež má stejné postavení jako jiné hlavy států.

Poslanec za levicovou stranu Nepodrobená Francie (LFI) Bastien Lachaud prohlásil, že "Macron nerespektuje necírkevní charakter státu a pošlapává jeho principy a neutralitu ve vztahu k církvím". Připomněl také, že na začátku školního roku to byla právě Macronova vláda, kdo vyhlásil na francouzských školách zákaz nošení abáji, tedy dlouhého oděvu zakrývajícího celé tělo, který oblékají některé muslimky. Důvodem bylo právě zachování sekularity. Proti Macronově účasti na mši se vyjádřil i šéf komunistů Fabien Roussel.

V sobotu 23. září papež povede bohoslužbu v Marseille na stadionu. Kvůli dodržení maximální kapacity 57.000 lidí bylo potřeba si předem pořídit vstupenky, které ovšem byly zdarma. Více než týden před akcí byly rozebrány. Na liturgii, která se podle serveru France Info rozsahem podobá vystoupení rockové hvězdy, vystoupí na 1000 sboristů z dvacítky pěveckých souborů. Vedle Macrona bude spolu s ním slavit 150 kardinálů a zhruba 1000 kněží z celého Středomoří.

Náklady na akci se podle pořádající marseillské diecéze vyšplhají na 880.000 eur (21,5 milionu Kč). Sbírka pořádaná přímo na stadionu by mohla vynést až 500.000 eur (12,2 milionu Kč). Pokud by byl tento odhad správný, přispěl by každý účastník v průměru necelých devět eur (zhruba 215 Kč).

Když v roce 1980 celebroval v Paříži eucharistii tehdejší papež Jan Pavel II., účastnil se jí i tehdejší francouzský prezident Valéry Giscard d'Estaing. V červnu 2017, krátce po svém zvolení, se Macron zúčastnil večeře u příležitosti konce muslimského postního měsíce ramadán, kterou organizovala Francouzská rada muslimského vyznání (CFCM).

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz
Studium IES

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Jsou vám sympatické cíle německé Synodální cesty?
Ano
47%
 
Spíše ano
2%
 
Ne, je příliš radikální
15%
 
Synodální proces vůbec nepodporuji
36%
 
(Počet hlasů celkem: 310)