Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Francouzský prezident Macron se setkal s papežem. V Římě se účastní i modlitby za mír

Ze světa / kir / ČTK, vatikannews / 24. října 2022 23:39
Francouzský prezident Macron se setkal s papežem. V Římě se účastní i modlitby za mír

prezident Emmanuel Macron s manželkou Brigitte
Autor: Wikipedia.org / Creative Commons

Vatikán - Papež František dnes přijal francouzského prezidenta Emmanuela Macrona s manželkou Brigitte na soukromé audienci ve Vatikánu. Necelou hodinu spolu hovořili o válce a humanitární situaci na Ukrajině, přijímání uprchlíků nebo debatě o eutanázii ve Francii, informovaly světové agentury. Macron se s papežem setkal potřetí.

Macron se později setkal také se dvěma vysoce postavenými vatikánskými diplomaty. Podle agentury Reuters s nimi jednal o dění na Kavkaze, Blízkém východě a v Africe. Tato schůzka obvykle navazuje na obsah audience u papeže, poznamenává agentura.

Telefonát do Moskvy a role církve v mírovém jednání

Francouzský prezident při audienci u papeže Františka vyzval hlavu katolické církve, aby zavolala ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi, patriarchovi Kirillovi, který ruskou invazi na Ukrajině podporuje, a americkému prezidentovi Joeu Bidenovi. Papež by tak mohl podle Macrona pomoci zprostředkovat mírová jednání. Prezident to podle agentury EFE řekl v rozhovoru s francouzským časopisem Le Point.

"Vyzval jsem papeže Františka, aby zavolal Vladimiru Putinovi, patriarchovi Kirillovi, ale také Joeu Bidenovi. Potřebujeme, aby Spojené státy zasedly ke stolu a přispěly k mírovému procesu," řekl Macron ke svému pondělnímu setkání, z něhož dosud nebyly zveřejněny podrobnosti. Média zatím psala jen o tématech této schůzky. Francouzský prezident je přesvědčen, že papež může mít na Bidena vliv.

Podle Macrona by právě církev mohla v mírovém procesu sehrát roli. "V určitém okamžiku, v závislosti na tom, jak se věci vyvinou, a až se ukrajinský lid a jeho lídři rozhodnou a za podmínek, pro které se rozhodnou, bude u jednacího stolu uzavřen mír," řekl podle EFE Macron.

Jednání s politiky i účast na konferenci a modlitbě za mír

Macron přicestoval do Říma v neděli, setkal se s nově jmenovanou italskou premiérkou Giorgiou Meloniovou. Za toto setkání na domácí scéně sklidil silnou kritiku, neboť Meloniová se řadí ke krajní pravici, zatímco Macronova vláda k politickému středu.

Prezident Macron byl včera také jedním z úvodních řečníků na akci "Duch Assisi", kterou v Římě pořádá komunita Sant'Egidio. Třídenní každoroční mírová akce, jejímž letošním tématem je v době pokračující války na Ukrajině "Volání po míru", bude zakončena úterním projevem a účastí papeže Františka v Koloseu při modlitbě za mír.

Macron byl na první audienci u papeže v červnu 2018, podruhé loni v listopadu. Dnes se oslovovali křestními jmény a panovala přátelská atmosféra. Brigitte Macronová papeži řekla, že se za něj každý den modlí, napsala agentura AFP.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Studium IES
Timotej.cz

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Měla by církev umožnit ženám vedení bohoslužeb?
Ano
48%
 
Ano, ale pouze při jáhenské službě
0%
 
Ne
49%
 
V mé církvi již ženy slouží
3%
 
(Počet hlasů celkem: 37)