Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet

Zařízení pro propuštěné vězně na Svatém Kopečku získalo od kraje registraci

Kraje: Olomoucký / / ČTK / 29. září 2023 23:24
Zařízení pro propuštěné vězně na Svatém Kopečku získalo od kraje registraci

Ilustrační foto - Svatý Kopeček u Olomouce
Autor: Wikipedia.org / Lehotsky / Wikimedia Commons

Olomouc - Zařízení pro propuštěné vězně na Svatém Kopečku u Olomouce získalo od olomouckého krajského úřadu registraci k poskytování služeb. Podle náměstka hejtmana Ivo Slavotínka (KDU-ČSL) splnilo všechny zákonné podmínky, registrace je účinná od 1. října, řekl dnes ČTK náměstek. Zařízení bude provozovat křesťanský spolek Druhá míle v budově Arcibiskupských lesů na okraji této olomoucké městské části. Jeho smyslem je propuštěné vězně během ročního pobytu a sociální rehabilitace připravit na návrat do života. Proti záměru se však zvedla vlna nevole, petice se podepisují i v okolních obcích.

O žádosti o udělení oprávnění k poskytování sociálních služeb spolku Druhá míle rozhodoval krajský odbor sociálních věcí. "Rozhodování o registraci sociálních služeb probíhá ve správním řízení, přičemž podmínky jsou taxativně stanoveny zákonem o sociálních službách. Pokud žadatel podmínky splní, krajský úřad nemá možnost oprávnění neudělit. Zjednodušeně řečeno se jedná o legislativní ’automat’," uvedl náměstek Slavotínek.

Podotkl přitom, že mezi zákonodárci stanovenými podmínkami nejsou například souhlasy obce, kraje či sousedů nemovitosti, ve které mají být sociální služby poskytovány. "Z tohoto pohledu tak krajská samospráva neměla možnost zasáhnout do rozhodování o vydání oprávnění k poskytování sociálních služeb. Vzhledem k tomu, že podmínky stanovené zákonem byly splněny, neměl Krajský úřad Olomouckého kraje jinou možnost, než oprávnění k poskytování sociálních služeb vydat," doplnil Slavotínek. Spolek tak podle něj získal registraci k 1. říjnu 2023 pro službu sociální rehabilitace v pobytové formě a odborné sociální poradenství v ambulantní i terénní formě.

Spolek svůj záměr zveřejnil prostřednictvím médií a stránek olomouckého arcibiskupství v polovině září. Obyvatelé Svatého Kopečku o něm informováni dopředu nebyli a vzápětí se podle předsedy komise této městské části Františka Prášila strhla vlna nevole. V restauracích a obchodech v těchto dnech podepisují lidé proti záměru petici a podle Prášila se přidaly i ostatní obce. "Zatím to probíhá, termín ukončení nemáme. Připojily se k nám i další městské části. Kromě Svatého Kopečku se k petici připojil Droždín, Radíkov, samostatná obec Samotišky, jedno petiční místo máme v Dolanech a připojit by se měl i Lošov," řekl dnes ČTK Prášil. Petici bude poté směřovat na olomouckou radnici, olomoucké arcibiskupství a Olomoucký kraj, doplnil Prášil.

Předseda spolku Druhá míle Milan Vašek již dříve ČTK řekl, že diskusi očekával, denně záměr vysvětluje lidem po telefonu. Odmítl přitom obavy kvůli bezpečnosti, poukázal na to, že služby budou využívat pouze vybraní propuštění vězni, kteří se v nápravném zařízení ocitli poprvé a nemají žádnou závislost. Uvedl také, že před příchodem prvního klienta chystá spolek den otevřených dveří, kde chtějí zástupci spolku svůj záměr vysvětlit. Informaci k tomu však komise městské části zatím nemá, dodal její předseda Prášil.

Zázemí má v objektu lesů postupně získat až 12 vybraných klientů, každý z nich by zde měl strávit rok. Zapojeni mají být maximálně do pracovních činností v zahradě areálu Arcibiskupských lesů, ale i na ostatních místech. Střechu nad hlavou by zde měli získat lidé, s nimiž odborníci dlouhodobě spolupracují. Vyloučeni jsou ve výběru lidé, kteří spáchali sexuální delikty, a lidé s psychiatrickými diagnózami.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Bíle místo
Timotej.cz

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Rubriky

Anketa

Byli jste na některém novoročním setkání Taizé?
Ano i v zahraničí
23%
 
Byl/a jsem přímo v Taizé
12%
 
Pouze v Praze
14%
 
Nebyl/a, ale rád/a zpívám písně komunity
28%
 
Tato spiritualita mi není blízká.
23%
 
(Počet hlasů celkem: 74)