Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet

Lidé na výzvu charity obdarovali vánočními dárky 430 dětí z Ukrajiny

Kraje: Olomoucký / / ČTK / 18. října 2023 20:53
Lidé na výzvu charity obdarovali vánočními dárky 430 dětí z Ukrajiny

Ilustrační obrázek
Autor: Arcidiecézní charita Olomouc

Olomouc - Celkem 430 dětí z dětských domovů či sociálně slabých rodin na Ukrajině se může letos díky dárcům z České republiky těšit z vánočního balíčku. Seznam dětí, který byl letos rekordní, byl na výzvu Arcidiecézní charity v Olomouci (ACHO) rozebrán za tři týdny, řekla dnes ČTK koordinátorka sbírky Kateřina Biolková. Až dvě tuny vánočních balíčků přepraví charita kamionem na Ukrajinu už na konci listopadu, o Vánocích je pak osobně dětem předají zástupci ACHO. Projekt Vánoční balíček pořádá ACHO popatnácté, každoročně se setkává s velkým ohlasem.

"Podařilo se nám zajistit dárky nakonec pro všechny děti, jsem za to moc ráda. Letošní ročník byl výjimečný - jednak jsme měli na projekt poloviční čas, tedy necelý měsíc na udání všech dětí, a také jsme měli v seznamu nejvíce dětí za 15 let tohoto projektu," uvedla Biolková. Pořadatelé sbírky museli získat dárce pro děti v rekordním čase kvůli změně zákona o přepravě humanitární pomoci na Ukrajině, který začne platit od 1. prosince. I proto budou vánoční balíčky přepraveny na Ukrajinu dříve. "Naši ukrajinští partneři mají obavu ze změn, které nastanou, změny totiž nebyly odzkoušeny v ostrém provozu," doplnila koordinátorka.

Do letošní sbírky se podle Biolkové zapojili dárci z celé republiky, řada zájemců takto obdarovává děti pravidelně. "Třetina z celkového počtu dárců jsou lidé, kteří jsou zvyklí se do tohoto projektu zapojovat už několik let. Za ně jsem obrovsky vděčna, letos jsme nabízeli k obdarování 430 dětí celkem a po prvním týdnu jich zůstalo 320. Máme tam i řadu farních společenství, mezi dárci jsou i rodiny s dětmi, nechybějí ani školy, úřady nebo kolektivy z pečovatelských domů," uvedla Biolková. Dárci musejí balíčky letos dodat do 27. října, využít mohou i tři desítky zapojených charit z Olomouckého a Zlínského kraje.

Děti zařazené do seznamu si na Ukrajině charita předem vyhlédla, zohlednila především ty, které pocházejí ze sociálně slabých rodin, dětských domovů, jsou nemocné nebo mají nějaký druh postižení. Loni bylo do projektu zařazeno 370 dětí, letos jich tak bylo o šest desítek více. Děti zapojené do projektu pocházejí z ukrajinských měst Berežany, Bortnyky, Chmelnyckyj, Kolomyja, Lopatyn a Ternopil. Hodnota vánočního balíčku s novými věcmi by se měla pohybovat mezi 1500 až 3000 korunami, zásilka nesmí kvůli celním pravidlům obsahovat potraviny ani cukrovinky. Za dobu trvání tohoto projektu bylo dosud na Ukrajinu dopraveno 4149 vánočních balíčků.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz
Studium IES

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Přejete si mít euromince s vyobrazením svatého Václava nebo Jana Husa?
Ano
52%
 
Ano, ale k výběru jedné z osobností mám výhrady
16%
 
Ne
9%
 
Určitě ne, jsem proti zavedení eura
23%
 
(Počet hlasů celkem: 120)