Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet

Ukrajina zahájila trestní řízení proti moskevskému patriarchovi Kirillovi

Ze světa / / ČTK / 4. listopadu 2023 15:06
Ukrajina zahájila trestní řízení proti moskevskému patriarchovi Kirillovi

Moskevský patriarcha Kirill
Autor: Wikipedia.org / Kremlin.ru - The President of Russia Press Office / Wikipedia Commons

Moskva - Ukrajina zahájila trestní řízení proti patriarchovi ruské pravoslavné církve Kirillovi. Podle ruskojazyčného servisu BBC o tom informovala ukrajinská tajná služba SBU. Tajná služba uvedla, že patriarcha je členem užšího ruského vedení a jako jeden z prvních loni v únoru veřejně podpořil ruskou invazi na Ukrajinu.

Kirill, občanským jménem Vladimir Michajlovič Gunďajev, je na Ukrajině stíhán na základě článků o zásahu do územní celistvosti a nedotknutelnosti, schvalování ruské agrese proti Ukrajině a kvůli vedení útočné války. SBU uvedla, že její pracovníci společně se zástupci generální prokuratury shromáždili důkazy o tom, že Kirill napomáhá ruské vojenské agresi, popírá válečné zločiny, jichž se na Ukrajině dopouštějí členové ruských invazních jednotek, a rozšiřuje mezi věřícími protiukrajinskou propagandu.

Patriarcha Kirill loni v březnu veřejně požehnal vojákům účastnícím se války proti Ukrajině a daroval ikonu šéfovi Národní gardy Viktoru Zolotovovi.

BBC připomíná, že ukrajinská pravoslavná církev opakovaně kritizovala moskevského patriarchu za to, že neodsoudil válku proti Ukrajině. Tato církev měla před vpádem ruských vojsk v oficiálním názvu dovětek "moskevského patriarchátu", brzy po invazi se ale odkazu na Moskvu zbavila a vyhlásila na ní nezávislost. Nicméně SBU zahájila proti mnohým jejím představitelům trestní řízení kvůli omlouvání ruské agrese.

Kvůli podpoře ruské invaze na Ukrajinu je patriarcha Kirill na sankčním seznamu na Ukrajině, v Británii, Kanadě nebo také v Česku.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz
Studium IES

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Přejete si mít euromince s vyobrazením svatého Václava nebo Jana Husa?
Ano
52%
 
Ano, ale k výběru jedné z osobností mám výhrady
16%
 
Ne
9%
 
Určitě ne, jsem proti zavedení eura
23%
 
(Počet hlasů celkem: 120)