Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

V neděli proběhne napříč republikou vzpomínka na oběti dopravních nehod

Domácí zpravodajství / kir / kš / 17. listopadu 2023 22:33
V neděli proběhne napříč republikou vzpomínka na oběti dopravních nehod

Pohled na dálniční kapli u Šlovic
Autor: Wikipedia.org / Jan Polák / Creative Commons

Praha, Plzeň, Šlovice, Letovice - Bohoslužby, pietní akt a koncert připomenou napříč republikou jako každoročně oběti dopravních nehod. Na třetí listopadovou neděli totiž připadá jejich světový den, informoval média jeden z organizátorů evangelický farář Karel Šimr.

Vzpomenout na ty, kdo zemřeli v důsledku neštěstí na cestách, vyjádřit solidaritu a připomenout dlouhodobé dopady dopravních nehod – to jsou hlavní cíle již tradičního řetězce, kterým se lidé a organizace v České republice připojují ke Světovému dni vzpomínek na oběti silničního provozu. Ten Světová zdravotnická organizace vyhlašuje vždy na třetí neděli v listopadu a v letošním roce připadá na 19.11.

V tento den proběhne nejprve v 11 hodin pietní akt u Památníku obětí dopravních nehod u 0. km dálnice D1 v Praze 4 na Chodově. Každoročně ho organizují členové a spolupracovníci Českého sdružení obětí dopravních nehod. Na něj navážou v 15 hodin ekumenické bohoslužby - v dálniční kapli na dálnici D5 u Plzně (odpočívadlo na obchvatu Plzně poblíž Šlovic u 83. km ve směru na Prahu) a kostele sv. Prokopa v Letovicích, které připravují zástupci místních křesťanských církví ve spolupráci s Psychosociálním intervenčním týmem ČR.

Poradna pro pozůstalé Plzeňská zastávka z.s. pak uspořádala v úterý 14.11. hudební večer v plzeňském kostelíku U Ježíška. Setkání s bohoslužbou letos poprvé propojí putovní kniha obětí dopravních nehod: „Dálniční kaple jako jakási novodobá Boží muka u cesty představuje silné symbolické místo, které zve k zastavení. Vzhledem k její odlehlosti jsme se letos rozhodli pozvat také účastníky večera U Ježíška k zapsání jmen obětí nehod do knihy, kterou následně převezeme do kaple, kde za ně zástupně zapálíme svíce a vzpomeneme na ně v modlitbě,“ dodává farář Českobratrské církve evangelické Karel Šimr.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Studium IES
Timotej.cz

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Jsou vám sympatické cíle německé Synodální cesty?
Ano
48%
 
Spíše ano
2%
 
Ne, je příliš radikální
15%
 
Synodální proces vůbec nepodporuji
35%
 
(Počet hlasů celkem: 281)