Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Manželé z Plzně nechali postavit na místě zbořené kaple na Tachovsku Boží muka

Kraje: Plzeňský / / ČTK / 19. listopadu 2023 21:02
Manželé z Plzně nechali postavit na místě zbořené kaple na Tachovsku Boží muka

Vížka - celkový pohled od východu
Autor: Wikipedie.org / Miloš Hlávka / Creative Commons

Vížka u Plané (Tachovsko) - Plzeňský biskup Tomáš Holub dne 19. listopadu vysvětil Boží muka ve vesničce Vížka u Plané v pohraničí. Na místě zbořené kaple Nejsvětější Trojice je nechali postavit manželé Baldovi z Plzně, kteří tam před 53 lety koupili od národního výboru dům po Němcích. Miroslavovi je dnes 91,5 roku a manželce Marii 82 let, oba ještě před dvěma lety pracovali.

"Pán, který už dnes nežije, si tady v 80. letech koupil pozemek, v roce 1985 prosadil zbourání kapličky a chtěl na něm postavit chatu, kterou nikdy nedostavěl a zbyla tu zbořenina. My jsme si pořád vyčítali, že jsme se tehdy režimu nepostavili," uvedla Marie Baldová. Manžel dodal, že se s dalšími rodinami chystali zchátralou kapli opravit. "Ale předběhl nás důstojník, který si tu chtěl postavit rekreační domek. Myslel si, že z kaple bude mít stavební materiál, ale moc z ní nevytěžil. Byla postavená jako všechny chalupy v okolí - z divokého kamenné a hlíny," uvedl.

Podle webu města Planá stálo v roce 1930 ve Vížce, německy Wieschka, 24 domů a žilo tam 120 obyvatel. Po roce 1945 větší část zástavby zanikla, dnes je tam pět trvalých obyvatel a velká chatová oblast podél Mže, odkud jezdí řada lidí celoročně do práce.

"Je hezké, že se sem díky manželům Baldovým vrátil symbol tohoto duchovního místa," řekl stříbrský farář Miroslav Martiš. Podle něj se Boží muka s kříži teď v pohraničí hodně renovují a stále více lidí se u nich zastaví jako u mezníků, zamyslí se, odpočinou si a připomínají si křesťanské kořeny. "Záleží na tom, jaká je starostka nebo starosta. Snaží se vrátit krásu křížům a Božím mukám," uvedl. Lidé se teď o to tady v příhraničí hodně starají, řekl zastupitel Plané Václav Palíšek (STAN).

"Boží muka a kříže jsou vlastně takové malé kapličky v malých vískách, které je považují za náboženský střed obce. Jsou tady hodně v okolí místa, o něž se lidé starají a nosí tam květiny, jen ze srdečného vztahu. A bylo by dobré, kdybychom se k nim alespoň duchovně vrátili," řekl plánský farář Jíři Majkov. Podle něj se Boží muka hodně devastovala v 50. letech a poté po roce 1989, kdy se strhávala kameny a artefakty se vozily do ciziny. To byla možná ještě větší tragédie než v 50. letech, kdy to tady alespoň zůstávalo, dodal.

"Proč křesťané po staletí stavějí kříže? Týkají se nás. Mají proměňovat náš život, a to tím, že je to znamení té lásky, která přesahuje všechny hranice, dává naději a jediná skutečně přemosťuje údolí smrti. Jediná naděje, která není vějičkou v okamžiku, kdy stojíme tváří v tvář hrůze zla, nenávisti a všeho, co člověk umí," řekl biskup. Lidé stavěli Boží muka proto, aby si uvědomili, že tato naděje patří také do jejich života.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Související zprávy a články

Nenalezeny žádné záznamy.
Nenalezeny žádné záznamy.

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz
Studium IES

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Považujete slova papeže Františka o „bílé vlajce" za vhodná pro řešení ruské agrese na Ukrajině?
Ano
23%
 
Ano, papež se jen nepřesně vyjádřil
1%
 
Ne, je třeba vážit slova
23%
 
V žádném případě ne, s agresorem se nevyjednává
53%
 
(Počet hlasů celkem: 230)