Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Ekumenická bohoslužba v kapli na D5 za Plzní připomněla oběti dopravních nehod

Kraje: Plzeňský / / ČTK / 20. listopadu 2023 15:25
Ekumenická bohoslužba v kapli na D5 za Plzní připomněla oběti dopravních nehod

Pohled na dálniční kapli u Šlovic
Autor: Wikipedia.org / Jan Polák / Creative Commons

Šlovice (Plzeňsko) - Ekumenická bohoslužba v dálniční kapli na D5 u Šlovic za Plzní dne 19. listopadu připomněla oběti dopravních kolizí. Den dopravních nehod vyhlašuje na třetí listopadovou neděli Světová zdravotnická organizace. Má vzpomenout na ty, kdo zemřeli kvůli neštěstí na cestách, vyjádřit solidaritu a připomenout dlouhodobé dopady nehod, řekl ČTK farář Českobratrské církve evangelické v Chrástu Karel Šimr. Bohoslužba se tam letos konala popatnácté.

"Ve světě jsou tyto kaple naprosto běžné. V Česku je ojedinělá a zaplaťpánbůh za ni. Každý z nás známe někoho, kdo na silnicích zahynul. A tyto chvíle bychom měli umět prožít a připomenout si, že nemá smysl nikam spěchat. Pokud sedám za volant, tak to beru tak, že nevyšel z domu nikdo, abych ho já srazil, usmrtil nebo mu ublížil tím, že pojedu bezohledně," řekl plzeňský luterský farář Dominik Friedrich Žbánek.

Podle faráře z litické farnosti Petera Hermanovského, pod níž kaple patří, by se tam měli řidiči zklidnit, ztišit a zamyslet se po nebo před dlouhou cestou. "O kapli ale není takový zájem, jaký by měl být, což vidíme z putovní knihy dopravních nehod, kam mohou lidé napsat jména těch, na které vzpomínají. Je těžké říct, že kdyby v zemi kaplí víc, tak by byl o ně zájem řidičů vyšší," řekl. Podle něj je třeba málo praktické, že lidé musí jít daleko na benzinovou pumpu pro klíč a pak ho tam vrátit.

Podle Šimra se tam v běžném provozu moc lidí nestaví, kaple není ani tolik vidět. Po 14 letech se tam konečně objevila značka, která ji avizuje na značce oznamující benzinovou pumpu. "I když je nás tady dnes pár, tak se lidé dozví, že na ně někdo myslí, že to je téma, které rezonuje i ve druhých lidech, je to taková zástupná funkce bohoslužeb a podobných rituálů," uvedl Šimr.

Plzeňský architekt kaple Jan Soukup se v roce 2007 inspiroval Božími muky. "A velkými, když tu je velká silnice. V Německu je těch kaplí 47, ale to jsou někdy úplné kostely, to tady nepřicházelo v úvahu," řekl dnes ČTK. Němečtí řidiči jsou podle něj zvyklí se v nich stavět a pořádají se tam i bohoslužby pro blízké okolí. Soukup tehdy chtěl, aby kaple byla o několik metrů vyšší.

Podle Šimra by bylo dobré, kdyby bylo víc dostupnějších kaplí u silnic, které by nabídly intimnější útočiště, protože do šlovického památníku je odevšad vidět, ani tam není moc klid. Ale bohužel, pokud se v Čechách nechá kostel otevřený, tak tam lidé chodí třeba na záchod, řekl.

19. listopadu dopoledne se konal ještě pietní akt u Památníku obětí dopravních nehod u nultého kilometru dálnice D1 v Praze 4 na Chodově a ekumenická bohoslužba v kostele sv. Prokopa v Letovicích.

Za první deset měsíců si dopravní nehody v celé ČR vyžádaly 407 obětí na životech, o 20 víc než za stejné loňské období. Počet dopravních nehod i počet těžce zraněných meziročně klesl o 90, lidí s lehkými zraněními bylo o 8000 víc. Od začátku ledna do konce října se na silnicích stalo přes 77.000 kolizí, což je o zhruba 5200 méně než v prvních deseti měsících loňského roku. Od ledna do října vznikla při haváriích škoda za 6,4 miliardy Kč, což meziročně představuje nárůst o 328 milionůk orun.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Související zprávy a články

Nenalezeny žádné záznamy.
Nenalezeny žádné záznamy.

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Studium IES
Timotej.cz

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Obáváte se negativního vlivu umělé inteligence?
Ano
48%
 
Spíše ano
19%
 
Ne
29%
 
Nevím
4%
 
(Počet hlasů celkem: 174)