Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet

Papež odebral byt a plat kardinálu Burkeovi

Ze světa / kir / ČTK, red. / 29. listopadu 2023 10:49
Papež odebral byt a plat kardinálu Burkeovi

Raymond Leo Burke
Autor: Flickr.com

Vatikán - Papež František se rozhodl odebrat další výsady jednomu ze svých největších oponentů ve vysokých patrech katolické církve, americkému kardinálovi Raymondu Burkeovi. Podle představitele Vatikánu, kterého citovala agentura Reuters, už Burke na papežův příkaz nemá právo používat svůj vatikánský byt a přišel i o svůj plat.

Podle zdroje agentury Reuters František rozhodnutí ohledně Burkea sdělil spolupracovníkům na pravidelné schůzce minulý týden. Odůvodnil to mimo jiné tím, že Burke „pracuje proti církvi a papežství“ a snaží se v církvi zasévat svár.

Vatikán se k věci oficiálně nijak nevyjádřil, mlčí i 75letý kardinál Burke, který už v církvi nezastává žádnou významnější funkci a žije převážně v rodném americkém státě Wisconsin.

Rozhořčený komentář nicméně na síti X zveřejnil jiný konzervativní americký církevní činitel, texaský biskup Joseph Strickland, kterého papež odvolal začátkem tohoto měsíce. „Pokud se to potvrdí, pak jde o ukrutnost, proti které je potřeba se postavit. Pokud jde o mylnou informaci, je třeba ji okamžitě uvést na pravou míru,“ napsal.

Burke patří ke vlivným figurám konzervativního křídla katolické církve zejména ve Spojených státech a proti papeži a jeho snahám o změny a liberálnější kurz vystupuje od jeho nástupu na papežský stolec.

František v roce 2013 stáhl Burkea z Kongregace pro biskupy, která je odpovědná za výběr kandidátů do biskupských úřadů, v roce 2014 jej pak odvolal z funkce prefekta Nejvyššího tribunálu apoštolské signatury. Kardinál se ale nadále angažuje jako otevřený kritik papeže a v říjnu mimo jiné vystoupil proti směřování synody, tedy zasedání biskupů, na které papež mluvil o nutných reformách a otevřenějšímu přístupu církve ke všem bez rozdílů.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz
Studium IES

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Přejete si mít euromince s vyobrazením svatého Václava nebo Jana Husa?
Ano
52%
 
Ano, ale k výběru jedné z osobností mám výhrady
16%
 
Ne
9%
 
Určitě ne, jsem proti zavedení eura
23%
 
(Počet hlasů celkem: 120)