Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet

Obnova bývalého židovského hřbitova v Mnichově Hradišti je z větší části hotová

Kraje: Středočeský / kir / ČTK / 30. listopadu 2023 10:08
Obnova bývalého židovského hřbitova v Mnichově Hradišti je z větší části hotová

Ilustrační foto
Autor: pixabay.com / ju-dit

Mnichovo Hradiště (Mladoboleslavsko) - Obnova bývalého židovského hřbitova v Mnichově Hradišti je z větší části hotová. Příští rok ještě přibude pomník se jmény pochovaných. Součástí úprav, které místu vrací pietní charakter, byla například nová ohradní zeď, informační panely, nová zeleň nebo dláždění cest. Náklady na obnovu jsou pět milionů korun, městu na ně přispěl Nadační fond Škoda Auto. ČTK to za město řekl Martin Weiss.

"Hotová je kromě ohradní zdi výsadba květin, dřevin a stromů, dláždění cest, u vstupů na hřbitov jsou v chodnících zasazené kovové cedule 'Židovský hřbitov', nainstalované jsou masivní dřevěné lavice i kovové panely, na které ještě chybí doplnit tabla s obsahem věnujícím se tématu Židů v Mnichově Hradišti, které se nyní připravují," řekl Weiss. Dominantou opraveného hřbitova, zdevastovaného v 80. letech, bude pomník se soupisem jmen lidí, kteří zde jsou pochováni. "Nový pomník by měl být doplněn příští rok," doplnil Weiss. Na jaře mají pokračovat také menší úpravy zeleně.

Židovský hřbitov je součástí městského lesoparku u řeky Jizery, který město postupně zvelebovalo od roku 2016. Hřbitov se na místě nacházel v letech 1800 až 1982. Poslední pohřeb se zde uskutečnil v roce 1941, poté hřbitov chátral. V roce 1982 tehdejší předseda národního výboru nechal strhnout zdi a většinu hrobů nechal zavézt. Přestože hřbitov je označován jako bývalý, ostatky pochovaných nebyly nikdy vyzvednuty. Pozemek má město v dlouhodobé zápůjčce od Federace židovských obcí v ČR.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Studium IES
Timotej.cz

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Přejete si mít euromince s vyobrazením svatého Václava nebo Jana Husa?
Ano
52%
 
Ano, ale k výběru jedné z osobností mám výhrady
16%
 
Ne
9%
 
Určitě ne, jsem proti zavedení eura
23%
 
(Počet hlasů celkem: 120)