Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Začíná osmidenní židovský svátek chanuka, věřící zapalují svícny

Domácí zpravodajství / kir / ČTK / 7. prosince 2023 10:37
Začíná osmidenní židovský svátek chanuka, věřící zapalují svícny

ilustrační foto
Autor: Karel Cudlín / Památník ticha

Praha - Dnes začíná osmidenní židovský svátek chanuka, známý jako svátek světel. Věřící si ho připomenou také v Česku. Chanukový svícen vpodvečer rozsvítí zemský rabín Karol Sidon na pražském nádraží Bubny, odkud před více než 80 lety odjížděli lidé pro svůj židovský původ do ghett. Zvláštní svíce na tomto chanukovém setkání bude patřit rozloučení se zesnulým Karlem Schwarzenbergem, zakladatelem čestného sboru Památníku ticha vznikajícího na nádraží Bubny.

Chanuková menora se po setmění rozsvítí i na Palachově náměstí v Praze. Akci, které se zúčastní ministr pro evropské záležitosti Martin Dvořák (STAN) či starostka Prahy 1 Terezie Radoměřská (TOP 09), bude předcházet modlitba za Izrael.

Chanuka připomíná zázrak při opětovném vysvěcení jeruzalémského chrámu po povstání Makabejských ve druhém století před našim letopočtem. Podle tóry našli Židé v chrámu jen jednu zapečetěnou nádobku s olejem, díky které by chrámový svícen hořel jen jediný den. Nakonec ale zázračně vydržel plát osm dní, během kterých byl připraven a posvěcen nový olej. Na památku tohoto zázraku se zapalují svíce a jí se jídla připravená na oleji.

Termín chanuky je vůči běžně používanému kalendáři pohyblivý. Nejznámějším chanukovým předpisem je zapalování svícnu chanukia, který má osm ramen pro osm svíček v jedné řadě a jedno rameno oddělené pro pomocnou svíci zvanou šamaš (sluha). Svíčky se zapalují postupně, každý den vždy o jednu víc.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Studium IES
Timotej.cz

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Obáváte se negativního vlivu umělé inteligence?
Ano
48%
 
Spíše ano
19%
 
Ne
29%
 
Nevím
4%
 
(Počet hlasů celkem: 174)