Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Ukrajinci v plném kostele v Brně představili své vánoční tradice

Kraje: Jihomoravský / kir / ČTK / 18. prosince 2023 10:09
Ukrajinci v plném kostele v Brně představili své vánoční tradice

diduch - ukrajinská vánoční dekorace z obilí
Autor: https://oldeuropeanculture.blogspot.com/

Brno - Atmosféru staroukrajinských Vánoc v neděli okusili návštěvníci kostela svatého Josefa v centru Brna. Zhlédli část vertepu, tedy tradičního divadelního představení, vyslechli koledy a ščedrivky, poznali symboly svátků na Ukrajině, například barevnou kolednickou hvězdu s rolničkami nebo diduch, tedy vánoční dekoraci z obilí. Kostel, který využívá řeckokatolická církev, byl plný lidí, Čechů i Ukrajinců.

Organizátorky z Ukrajinské iniciativy jižní Moravy hned na začátku připomněly, že Vánoce se letos poprvé na Ukrajině slaví ve stejném termínu jako v zemích střední a západní Evropy, tedy podle gregoriánského kalendáře. Dosud se slavily v lednu, stejně jako v pravoslavném Rusku.

Termín se sice mění, ale tradice zůstávají. Podobně jako v Česku k nim patří vánoční stromeček, který nechyběl ani ve slavnostně nasvíceném kostele. Sváteční stůl se prostírá na seně, mělo by na něm být 12 postních jídel. Tím hlavním je kuťa, pokrm z pšenice, máku, medu, oříšků a dalších surovin. Stejně jako dekorační diduch je symbolem hojnosti a dostatku, zaznělo v kostele.

Ukrajinští divadelníci z Vídně předvedli část vertepu, tradičního představení o narození Krista. Existuje mnoho různých variant. V Brně padla volba na první dějství Galaganského vertepu z roku 1770, ve kterém vystupují například Herodes, Anděl nebo Smrt. "Povstaňte ze snu a dobro čiňte, narození Krista všude zvěstujte," zaznělo na konci prvního dějství.

Ukrajinskou tradiční hudbu přiblížil například hráč na banduru Bohdan Šutka. Bandura je lidový nástroj, který vzdáleně připomíná kytaru, loutnu či balalajku. Největší potlesk sklidil na závěr brněnský soubor Kupava s koledami a ščedrivkami, tedy svátečními písněmi z různých regionů Ukrajiny.

Program Staroukrajinské vánoce měl představit tamní zvyky Čechům a oživit vzpomínky Ukrajinců, kteří po loňském vpádu ruských vojsk museli opustit vlast, případně dlouhodobě žijí za hranicemi. Do kostela si našli cestu zástupci obou skupin. Ukrajinská konzulka v Brně Anna Prošková všem popřála prožití svátků v lásce, štěstí, zdraví a klidu.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz
Studium IES

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Považujete slova papeže Františka o „bílé vlajce" za vhodná pro řešení ruské agrese na Ukrajině?
Ano
22%
 
Ano, papež se jen nepřesně vyjádřil
1%
 
Ne, je třeba vážit slova
24%
 
V žádném případě ne, s agresorem se nevyjednává
53%
 
(Počet hlasů celkem: 226)