Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Projekt Betlémy propojí v Praze a středních Čechách chrámy s jesličkami

Kraje: Praha / / ČTK / 23. prosince 2023 8:34
Projekt Betlémy propojí v Praze a středních Čechách chrámy s jesličkami

Vánoční betlém
Autor: Wikipedia.org / Andreas Praefcke / Creative Commons

Praha - Letošní 12. ročník akce Betlémy propojí v Praze a Středočeském kraji chrámy, ve kterých si lidé budou moci od 24. prosince po celé vánoční období prohlédnout mimo rámec bohoslužeb jesličky. Veškeré informace o betlémech, zapojených kostelích, časech zpřístupnění i doprovodných akcích jsou na webu organizátorů. Do projektu se zapojilo 55 pražských a 28 středočeských kostelů. ČTK o tom informoval mluvčí pražského arcibiskupství Jiří Prinz.

Pro snadnou orientaci vznikla brožura se seznamem zapojených kostelů v Praze a Středočeském kraji, základními časy zpřístupněných kostelů a stručnou historií betlémů. Je k dispozici v kostelích a na informačních centrech Prague City Tourism.

"Projekt Betlémy 2023 navazuje na tradiční putování křesťanů po kostelích v období Vánoc, které probíhá již řadu desetiletí. Vedle katolických kostelů se přidal také jeden kostel evangelický a jeden z Církve československé husitské. Projekt navazuje na celorepublikovou aktivitu Křesťanské Vánoce, do které se v letošním roce zapojilo 229 míst," uvedl Prinz.

Projekt doplňují doprovodné programy, možnost zapojit se do dětských aktivit v místě nebo vánoční hra pro děti Sestav si svůj betlém. Pro letošní rok vznikl kreslený betlém s 35 figurkami na pozadí znázorňujícím Prahu, jeho autorkou je Marion Lišková. V každém místě, které je zapojeno do projektu Betlém, bude do vyčerpání zásob k dispozici jedna z postaviček s biblickým citátem na zadní straně figurky.

"Letošní ročník je zvláštním způsobem jubilejní, protože si připomínáme 800 let od prvního živého betléma slaveného venkovskými občany italského městečka Greccio na popud sv. Františka z Assisi. Tato výjimečná událost je považována za první betlém v novodobé historii," připomněl Prinz.

V českých zemích mají jesličky či betlémy tradici starou přes 400 let. V Praze mohli lidé poprvé spatřit jesličky v kostele sv. Klimenta na Starém Městě v roce 1562, v dnešním areálu Klementina a někdejší jezuitské koleji. V některých dobách byly sice z kostelů vykazovány, třeba císař Josef II. prohlásil tento zvyk za nedůstojný a naivní a betlémy v kostelech zakázal, přesto se jejich obliba rozšířila. Betlémy se načas z kostelů přestěhovaly do domovů a v různých oblastech českých zemí se vytvářely betlémářské tradice. Známá je zejména 200 let stará tradice třebechovických betlémů či betlémů z Třešti. V současné době jsou ale jesličky téměř v každém kostele.

Nejstarší dochované jesličky v Čechách jsou v podzemí kostela Nanebevzetí Panny Marie a sv. Karla Velikého V Praze na Karlově. Pod schodištěm je vybudována kopie svaté jeskyně, která byla vysvěcenav roce 1712.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz
Studium IES

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Jsou vám sympatické cíle německé Synodální cesty?
Ano
49%
 
Spíše ano
2%
 
Ne, je příliš radikální
20%
 
Synodální proces vůbec nepodporuji
29%
 
(Počet hlasů celkem: 106)