Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Na brněnském Letohrádku Mitrovských vystaví 90 betlémů z Brna a okolí

Kraje: Jihomoravský / / ČTK / 11. prosince 2023 21:17
Na brněnském Letohrádku Mitrovských vystaví 90 betlémů z Brna a okolí

Letohrádek Mitrovských Brno
Autor: Wikipedie.org / Michal Klajban / Creative Commons

Brno - Letohrádek Mitrovských v Brně vystaví 90 betlémů z České republiky, jsou z různých materiálů a různých velikostí. Většina pochází ze sbírky Zdeňka Jílka z Tišnova na Brněnsku, uvedl správce letohrádku Petr Lukas. Výstava začne v úterý, potrvá do 14. ledna.

"Základem expozice je sbírka betlémů Zdeňka Jílka a dále sestava kousků zapůjčených od výtvarníků a řezbářů z tišnovského a brněnského regionu. Celkem bude k vidění 90 betlémů," uvedl Lukas.

Jílek sbírá betlémy 16 let a v současnosti jeho sbírka čítá 220 kusů, do výstavy zapůjčil asi 60 z nich. Největším exponátem je keramický betlém od Ladislava Zápařky z Herálce na Havlíčkobrodsku. Betlém obsahuje 135 figurek a je zdoben plátkovým zlatem. "Tento Betlém je v celé své velikosti vystaven vůbec poprvé," řekl ČTK Jílek.

Poprvé bude v Brně k vidění také Tišnovský betlém, který v roce 2018 vytvořili na popud sběratele Jílka členové spolku Art Periscope. Kromě vyobrazení příběhu Svaté rodiny zachycuje i tišnovskou přírodu, památné domy a významné osobnosti města včetně sběratele Jílka. Betlém je vyroben z těsta, dřeva a papíru a vznikal půl roku.

Součástí výstavy bude také dřevěný Brněnský betlém z roku 2000, jehož autorem je Zdeněk Gottwald. Zachycuje důležité památky Brna a obsahuje kromě známých osobností i místní symboly jako hrad Špilberk, Petrov nebo brněnský drak. "Brněnský betlém býval vystaven v hotelu Continental a letos bude poprvé k vidění pro veřejnost," dodal Lukas.

Kromě dřevěných, papírových a keramických betlémů z České republiky příchozí uvidí například betlém na kraslici nebo kožený betlém z Mexika, který je letos jediným exponátem ze zahraničí. Kromě betlémů z Jílkovy sbírky bude výstava obsahovat také šest dřevěných mechanických betlémů, z nichž část mohu ovládat návštěvníci. Součástí expozice bude i dioráma s plstěnými figurami z dílny Ivany Langrové. Obsahuje 105 figurek a je největší scénou s obrazy ze života Ježíše Krista v Česku. Vznikalo v Beskydech a vystaveno bývá jednou za dvaroky.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz
Studium IES

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Považujete slova papeže Františka o „bílé vlajce" za vhodná pro řešení ruské agrese na Ukrajině?
Ano
22%
 
Ano, papež se jen nepřesně vyjádřil
1%
 
Ne, je třeba vážit slova
24%
 
V žádném případě ne, s agresorem se nevyjednává
53%
 
(Počet hlasů celkem: 226)