Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Vedení Katolické teologické fakulty UK nesouhlasí se závěry univerzitního auditu

Domácí zpravodajství / vlu / ČTK / 23. ledna 2024 10:32
Vedení Katolické teologické fakulty UK nesouhlasí se závěry univerzitního auditu

Budova fakulty v pražských Dejvicích
Autor: Wikipedia.org

Praha - Vedení Katolické teologické fakulty Univerzity Karlovy (KTF UK) nesouhlasí s tím, že by audit univerzity poukazoval na závažná pochybení. Zároveň uvedlo, že fakulta dosud neobdržela oficiální závěry kontroly, ale pouze protokol z kontroly, ke kterému měla možnost uplatnit námitky. Ty dosud podle vedení fakulty nebyly vypořádané. Zástupci fakulty to uvedli na webu. Reagovali tak na zjištění auditu, která v pátek představila rektorka univerzity Milena Králíčková.

Audit našel podle Králíčkové několik drobných a tři významná pochybení. Jedním z nich jsou personální kroky vedení fakulty. „Audit potvrdil pochybnosti, které byly od vedení vyjadřovány od počátku,“ řekla Deníku N rektorka.

Zástupci vedení fakulty uvedli, že zaznamenali pochybnosti, a proto vedení univerzity od srpna opakovaně předkládali podrobná objasnění a zdůvodnění svého postupu. Nebylo podle nich možné zjistit, o co vedení univerzity své pochybnosti věcně opírá. Podrobně vysvětlit závěry auditu přijdou zástupci vedení Univerzity Karlovy na akademický senát KTF, který se uskuteční tento týden ve středu.

„Pokud je nyní řečeno, že audit tyto pochybnosti potvrdil, musíme oponovat, že audit v tomto bodě nic nového a relevantního nepřinesl, nepoukázal na nesoulad s jakýmkoli předpisem a celkově nesdělil nic průkazného. Příslušný bod z protokolu kontroly je formulován nekoherentně a obsahuje řadu formálních nedostatků,“ uvedlo vedení KTF.

Vedení fakulty nesouhlasí ani s dalšími dvěma body, ve kterých měla nastat významná pochybení. Tyto body se týkají vysokého počtu studentů v jednom z oborů, který fakulta vyučuje a toho, že část pedagogů na fakultě působí bez smlouvy.

„Nelze tvrdit, že bylo přihlášeno (myslí se asi přijato) více studentů, než mělo být. Žádné ‚mělo být‘ v této věci neexistuje. Do nového studijního programu jsme přijímali – se souhlasem rektorátu – bez přijímacího řízení,“ uvedlo vedení fakulty.

Rozhodnutí přijímat do oboru bez přijímací zkoušky bylo podle vedení fakulty dané tím, že se jednalo o nový obor, a vycházelo z dlouholeté zkušenosti fakulty. Zároveň ho podle vedení KTF schválily všechny univerzitní orgány včetně rektorátních. „Zákon přitom neumožňuje důsledky tohoto rozhodnutí zmírnit dodatečnými opatřeními v případě nečekaného zájmu – i tuto možnost jsme u rektorátních orgánů zjišťovali a bylo nám potvrzeno, že přijat musí být každý, kdo se přihlásí,“ uvedlo vedení.

Omylem fakulty může podle jejího vedení být to, že odhadla počet přijímaných na 25 studentů. Zároveň upozornilo, že fakulta pro větší počet studentů zajistila adekvátní výukové prostory a zorganizovala výuku tak, aby nebyla dotčena její kvalita. „Upozorňujeme, že sám kontrolní protokol v tomto bodě žádné pochybení nekonstatuje,“ napsali zástupci vedení fakulty.

Tvrzení, že na fakultě pracuje část pedagogů bez smlouvy podle vedení KTF není pravdivé. „K oficiálním závěrům kontroly se samozřejmě vyjádříme poté, co nám budou jeho výsledky předány a seznámíme se s nimi,“ stojí v prohlášení, které podepsali tajemník fakulty Luděk Knorr a proděkan pro vědu Jakub Jinek.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz
Studium IES

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Jsou vám sympatické cíle německé Synodální cesty?
Ano
48%
 
Spíše ano
3%
 
Ne, je příliš radikální
19%
 
Synodální proces vůbec nepodporuji
30%
 
(Počet hlasů celkem: 132)