Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Před 30 lety byly u anglikánů vysvěceny první ženy na kněze

Ze světa / kir / ČTK, red. / 12. března 2024 16:46
Před 30 lety byly u anglikánů  vysvěceny první ženy na kněze

Ilustrační foto: kněží anglikánské církve
Autor: Wikipedia.org / Richard Gillin / Creative Commons

Londýn - Anglikánská církev v Anglii a Walesu vysvětila 12. března 1994 v katedrále v Bristolu na západě Anglie prvních 32 žen za kněze. Rozhodnutí umožnit ženám výkon kněžského povolání přijal generální synod anglikánské církve v Londýně přes protesty Vatikánu již v listopadu 1992.

Přestože se církevní představitelé obávali, že slavnostní ceremoniál naruší anglikánští tradicionalisté, obřad přenášený živě televizní stanicí BBC se nakonec obešel bez jediného incidentu. Kontroverzní rozhodnutí však už předtím vedlo k protestům uvnitř církve, nicméně k většímu odchodu věřících, například do římskokatolické církve, nedošlo. Menší pozornost vzbudilo jen přestoupení na katolickou víru v případě manželky královnina bratrance, vévodkyně z Kentu.

Generální synod anglikánské církve pak v listopadu 2014 ženám přiznal také právo stát se biskupkami, přičemž ještě na podzim 2012 podobný návrh na biskupské svěcení žen na generálním synodu těsně neprošel. První biskupka, kterou se stala Libby Laneová, byla pak jmenována v prosinci 2014. Jako biskupky už ženy slouží v anglikánské církvi například v Austrálii, na Novém Zélandu, v Kanadě a ve Spojených státech.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz
Studium IES

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Považujete slova papeže Františka o „bílé vlajce" za vhodná pro řešení ruské agrese na Ukrajině?
Ano
22%
 
Ano, papež se jen nepřesně vyjádřil
1%
 
Ne, je třeba vážit slova
24%
 
V žádném případě ne, s agresorem se nevyjednává
53%
 
(Počet hlasů celkem: 225)