Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

V Afghánistánu začal školní rok, dívky nad 12 let do školy stále nesmí

Ze světa / / ČTK / 21. března 2024 22:04
V Afghánistánu začal školní rok, dívky nad 12 let do školy stále nesmí

Školačky v dívčí části školy v Bamozai, poblíž Gardez, provincie Paktya 27. srpna 2007
Autor: Wikipedie.org / Kapitán John Severns, americké letectvo

Kábul - V Afghánistánu začal tento týden nový školní rok, dívky a ženy od sedmé třídy výš jsou ale i nadále z docházky vyloučeny. Informovala o tom agentura AP, podle níž Afghánistán zůstává jedinou zemí na světě, která vzdělávání žen takto omezuje. Podle Dětského fondu OSN (UNICEF) se zákaz týká více než milionu dívek.

Afghánské ministerstvo školství na úvod nového školního roku uspořádalo ve středu ceremoniál, kterého se ale nesměly zúčastnit novinářky. „Vzhledem k nedostatku vhodných míst pro naše sestry se reportérkám omlouváme,“ bylo napsáno v pozvánce médiím na akci.

Ministr školství Habibulláh Agha uvedl, že ministerstvo se „maximálně snaží zvýšit kvalitu výuky náboženství i moderních věd“. Tálibán dává přednost výuce islámu před základní znalostí čtení, psaní a počtů a podporuje náboženské školy – madrásy, píše agentura APOD.

Islamistické hnutí Tálibán již dříve sdělilo, že pro vyšší vzdělávání dívek je zapotřebí vytvořit určité podmínky. V tomto ohledu ale nebyl zaznamenán žádný pokrok, podotkla agentura APOD. Za své první vlády v 90. letech Tálibán rovněž vzdělávání dívkám znemožňoval.

„Již více než 900 dní mají dívky starší 12 let zakázáno chodit do školy,“ napsala Asistenční mise OSN v Afghánistánu (UNAMA) na síti X, přičemž vyzvala vládu Tálibánu, aby ukončila „tento neospravedlnitelný a škodlivý zákaz“. „Vzdělávání je nezbytné pro mír a prosperitu,“ zdůraznila UNAMA.

Hnutí Tálibán po nástupu k moci v roce 2021 slíbilo, že bude vládnout umírněněji, postupně ale začalo přijímat přísná opatření proti ženám a vyřazovat je z veřejného života. Rok po nástupu k moci uzavřel Tálibán pro dívky střední školy.

Omezování přístupu žen ke vzdělávání je hlavní překážkou pro mezinárodní uznání vlády Tálibánu v Afghánistánu a pro zrušení sankcí, které tvrdě dopadají na afghánskou ekonomiku, píše agentura APOD.

 

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Studium IES
Timotej.cz

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Považujete slova papeže Františka o „bílé vlajce" za vhodná pro řešení ruské agrese na Ukrajině?
Ano
22%
 
Ano, papež se jen nepřesně vyjádřil
1%
 
Ne, je třeba vážit slova
24%
 
V žádném případě ne, s agresorem se nevyjednává
53%
 
(Počet hlasů celkem: 210)