Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Osmdesát procent Francouzů si myslí, že sekularismus v jejich zemi je ohrožen

Ze světa / / ČTK / 15. března 2024 23:50
Osmdesát procent Francouzů si myslí,  že sekularismus v jejich zemi je ohrožen

ilustrační foto
Autor: wikipedia.org / Wikipedia Commons

Paříž - Osmdesát procent Francouzů si myslí, že sekularismus v jejich zemi je ohrožen. Vyplynulo to z průzkumu společnosti Odoxa-Backbone Consulting pro deník Le Figaro. Společnost se ve dnech 12. a 13. března dotazovala 1005 dospělých Francouzů. Složení vzorku odpovídalo francouzské společnosti.

Zhruba stejná část společnosti schvaluje zákon zakazující nošení viditelných náboženských symbolů do škol, který Francie přijala téměř přesně před 20 lety.

U příležitosti nadcházejícího výročí francouzský premiér Gabriel Attal uvedl, že princip náboženské neutrality je podle něj ve školách „ohroženější než kdy dřív“. Attal v rozhovoru pro agenturu AFP varoval před stále častějšími výpady proti obsahu výuky. Slíbil zřídit speciální pomoc pro pedagogy, kteří čelí odporu či zpochybňování výkladu.

„Nejvíce mě dnes znepokojuje, že se zvyšuje počet nahlášených případů námitek proti výuce. Považuji to za znamení, že nepřátelé sekularismu jsou stále přítomni a snaží se proniknout do škol a oslabit je,” uvedl Attal.

Loni v létě, když byl Attal ještě ministrem školství, prosadil ve státních školách zákaz nošení abáji, tedy dlouhého oděvu zakrývajícího celé tělo, který oblékají některé muslimky, i jeho mužské verze. Dnes už se podle Attala tyto druhy oděvů ve státních školách objevují jen sporadicky, což lze považovat za „největší vítězství sekularismu od roku 2004“, citoval premiéra server stanice BFM TV.

Obavy o náboženskou neutralitu ve Francii má 78 procent účastníků průzkumu. Rok po přijetí zákona v roce 2005 považovalo sekularismus za ohrožený 58 procent lidí, za dvacet let tedy tento podíl stoupl o 20 procentních bodů. Tento názor se liší u voličů různých politických stran. Zatímco dvě třetiny příznivců krajní levice mluví o ohrožení, u podporovatelů krajní pravice je to 89 procent respondentů.

Zákon, který v roce 2004 zakázal nošení hidžábů, jarmulek, velkých křížů nebo jiných symbolů do škol rok předtím podporovalo 57 procent Francouzů. O rok a půl později už jich bylo 65 procent a dnes to je 82 procent. Rozložení je rovnoměrné napříč stranickými preferencemi i věkovými skupinami.

Náboženská neutralita je nejvíce respektována v nemocnicích a na úřadech. Na dodržování sekularismu se podle respondentů naopak moc nedbá ve školách a ve veřejném prostoru. Podle účastníků průzkumu tato pravidla ve většině případů poměrně dobře dodržují katolíci. Dvě třetiny dotazovaných si myslí, že se to daří židům, ale o muslimech se to domnívá jen 27 procent respondentů.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz
Studium IES

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Obáváte se negativního vlivu umělé inteligence?
Ano
50%
 
Spíše ano
18%
 
Ne
28%
 
Nevím
4%
 
(Počet hlasů celkem: 204)