Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Dny proti rasismu si lidé připomenou po celém Česku. V Senátu proběhne konference

Domácí zpravodajství / kir / Vlastní zpráva / 20. března 2024 11:48
Dny proti rasismu si lidé připomenou po celém Česku. V Senátu proběhne konference

ilustrační foto
Autor: Pixabay.com

Praha, Česká republika - Mezinárodní dny proti rasismu či Týdny proti rasismu je celosvětová akce směřující k prevenci a osvětě v otázce rasismu ve společnosti. Slaví se 21. března, ale množné číslo v oficiálním názvu akce odkazuje na širší pojetí v rámci akcí a festivalů.

Letošním tématem mezinárodních dnů je lidská důstojnost. „Je to téma, které je důležité pro naši společnost i pro každodenní život. Přiznat druhému jeho důstojnost vlastně znamená přijmout ho za bližního,“ uvádí evangelický farář pro menšiny Mikuláš Vymětal.

Podle Vymětala v České republice i samotné slovo rasismus působí různé reakce. „Jedni protáhnou tvář, sotva zazní, protože mají odpor i jen k tomuto slovu. Druzí řeknou: Rasismus je problém a je dobré s tím něco dělat. Třetí patří k menšinám a zažívají občas různé projevy rasismu na vlastní kůži. Rasismus je tedy téma pro některé důležité, pro jiné kontroverzní. Věnovat se mu jako tématu již vyžaduje jistou odvahu,“ uvádí Vymětal.

Po celé republice se budou konat různé aktivity v rámci bohoslužeb, koncertů a dalších kulturních akcí. Na stránkách protirasismu.e-cirkev.cz/  je interaktivní mapa s pozvánkami.

Konference v Senátu

Dny proti rasismu si lidé připomenou po celém Česku. V Senátu proběhne konference

Jednací sál Senátu PČR v komplexu Valdštejnského paláce v Praze
Autor: Wikipedia.org / Krokodyl / Creative Commons

Ve čtvrtek 21. března se pak uskuteční tematická konference v Senátu Parlamentu České republiky, kde bude prezentována i dětská literární soutěž, vyhlášená u příležitosti Mezinárodních dní proti rasismu. Téma soutěže má název „Odtud potud, aneb hranice lidské důstojnosti“. Na místě bude vyhlášeno 14 nejlepších prací, které vybraly dvě odborné poroty (česká a ukrajinská) z desítek došlých ukrajinských i českých úvah a esejů. Záštitu nad konferencí převzal předseda Senátu Miloš Vystrčil. V Jednacím sále Valdštejnského paláce se bude diskutovat o lidské důstojnosti z nejrůznějších úhlů pohledu.

Mezi řečníky se objeví kromě předsedy Senátu Miloše Vystrčila také „kněz undergroundu“ Ladislav Heryán, místopředsedkyně poslanecké sněmovny Olga Richterová, ředitel Centra Paraple, o. p. s. David Lukeš nebo lékařka paliativní medicíny Irena Závadová. „Řeč bude o důstojnosti lidí se zvláštními potřebami, důstojnosti lidí odkázaných na péči druhých, lidí bez domova, lidí ve výkonu trestu…, nebo třeba o důstojné mezilidské komunikaci (včetně té na sociálních sítích a v on-line prostoru),“ píše Jiří Hofman za spolupořádající Českobratrskou církev evangelickou.

Dny proti rasismu si lidé připomenou po celém Česku. V Senátu proběhne konference

vystoupení ukrajinské skupiny Kalina v pražské knihovně
Autor: archiv M. Vymětala

Oblíbené a méně oblíbené menšiny

Podle Vymětala se těchto mezinárodních dní loni zúčastnilo asi 60 sborů Českobratrské církve evangelické a 30 náboženských obcí Církve československé husitské. Některé akce se konaly také ve spolupráci s policií či skautským institutem. IQ Roma Servis pořádal v Brně bohoslužbu k Mezinárodnímu dni Romů a podobně. Letos se organizátoři snaží zapojit také policejní preventisty. „Dalším partnerem jsou v letošním roce knihovny, které postupně získávají víc a víc podobu komunitních center,“ uvádí Vymětal.

Mikuláš Vymětal jako farář ČCE pro menšiny ze své zkušenosti vnímá, že v církvi, ale především ve společnosti jsou oblíbenější a méně oblíbené menšiny. „Téma Manželství pro všechny, přítomnost rodičů s dětmi v nemocnicích, ženská práva či židovství patří k těm oblíbeným, na něž se často poukazuje. Romská menšina už je podstatně méně oblíbená, a když se jedná o práva či pomoc muslimům, například s obstaráním vlastního hřbitova, je situace ještě mnohem horší. Ale všade se najdou lidé, kteří jsou ochotní se setkávat a přemýšlet o věci z druhé strany,“ dodává.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz
Studium IES

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Považujete slova papeže Františka o „bílé vlajce" za vhodná pro řešení ruské agrese na Ukrajině?
Ano
22%
 
Ano, papež se jen nepřesně vyjádřil
1%
 
Ne, je třeba vážit slova
24%
 
V žádném případě ne, s agresorem se nevyjednává
53%
 
(Počet hlasů celkem: 210)