Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Evangelíci vydali sborník ze senátní konference proti rasismu

Domácí zpravodajství / kir / e-cirkev.cz, red / 18. listopadu 2023 22:10
Evangelíci vydali sborník ze senátní konference proti rasismu

Ilustrační foto: detail obálky sborníku
Autor: www.e-cirkev.cz

Praha - Při příležitosti Mezinárodních dní proti rasismu letos už podruhé uspořádala Českobratrská církev evangelická (ČCE) literární soutěž pro mládež, jejíž součástí byla také celodenní konference v Senátu Parlamentu České republiky. Společným tématem soutěže i konference bylo „Nestůj stranou“. Shrnutí toho nejzajímavějšího nyní přináší stejnojmenný sborník.

Evangelíci připravili i bohoslužbu se slavnostním uvedením tohoto sborníku. Uskuteční se v neděli 19. 11. v 19:30 v evangelickém kostele sv. Martina ve zdi, Martinská ulice, Praha 1. Bohoslužbu povede církevní farář pro menšiny Mikuláš Vymětal.

Na šedesáti stranách sborníku s názvem „Nestůj stranou“ tak čtenáři naleznou výběr příspěvků, které na březnové konferenci zazněly, ale také oceněné soutěžní texty. Kompendium doplňují příspěvky o aktivitách s lidskoprávní tematikou, které se v průběhu roku 2023 konaly přímo ve sborech evangelické církve.

Ústřední téma sborníku vzešlo z Komise pro lidská práva. „Nestát stranou může znamenat dvojí – jednak celostně aktivní přístup k životu, kdy nejsem jen pozorovatelem dění kolem sebe, ale zapojuji se do něj a spoluutvářím je,“ přibližuje v předmluvě ke sborníku farář Mikuláš Vymětal, který se na jeho přípravě také podílel. On sám v českém prostředí inicioval vznik Mezinárodních dní proti rasismu, které lidskoprávní problémy přímo tematizují. K této iniciativě se evangelíci připojují, a to nejen prostřednictvím zmíněné konference v Senátu, ale také přímo v regionech. Také o zkušenosti evangelických sborů, které se do Mezinárodních dní proti rasismu letos zapojily, se můžete ve sborníku dočíst. Další podrobnosti o Mezinárodních dnech proti rasismu shromažďuje web protirasismu.e-cirkev.cz.

Na konferenci vystoupila řada osobností veřejného života. Mezi přednášejícími byli např. religionista Pavel Hošek, ředitel organizace ARA ART David Tišer, zakladatel Ceny Michala Velíška Vítězslav Vurst, spoluzakladatel iniciativy Milion chvilek Bejnamin Roll, ale také slovenská farářka Anna Polcková či členka spolku Trans*parent Lenka Králová. Zpestřením podle editorů sborníku je báseň s názvem Sýrie Roberta Netuky, který se věnuje slam poetry a vystupuje pod přezdívkou Tukan.

Součástí konference bylo také slavnostní vyhlášení výsledků literární soutěže. Ta byla letos dvojjazyčná – kromě česky píšících soutěžících se jí mohli zúčastnit také ti, jejichž rodným jazykem je ukrajinština. Organizátoři tím chtěli vyjádřit solidaritu s těmi, kteří byli nuceni před ruskou vojenskou agresí zasaženou Ukrajinou uprchnout do zahraničí a své útočiště nalezli v České republice. Také oceněné soutěžní texty jsou součástí sborníku.

Sborník uzavírá přímluvná modlitba synodního seniora ČCE Pavla Pokorného a požehnání v několika jazycích. Doslov ke sborníku napsala Klára Šimáčková Laurenčíková, která působí jako zmocněnkyně Vlády ČR pro lidská práva. Ta ocenila, že sborník zachytil konkrétní momenty pomoci. „Je z něj cítit bytostně lidská touha pomáhat druhým a budovat ve světě lepší místo,“ uvedla.

Sborník připravila k vydání redakce evangelického časopisu Českého bratra. „Je mi ctí, že se na vydání sborníku podílela právě redakce Českého bratra, a mohla tím vnášet do církevního diskurzu důležitá lidskoprávní témata,“ uvedla šéfredaktorka časopisu Český bratr Adéla Rozbořilová. Právě jeho předplatitelům se tištěná podoba sborníku dostane do rukou společně s jeho listopadovým číslem. Pro ostatní zájemce je k dispozici zdarma ke stažení ve formátu PDF.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Studium IES
Timotej.cz

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Považujete slova papeže Františka o „bílé vlajce" za vhodná pro řešení ruské agrese na Ukrajině?
Ano
23%
 
Ano, papež se jen nepřesně vyjádřil
1%
 
Ne, je třeba vážit slova
23%
 
V žádném případě ne, s agresorem se nevyjednává
53%
 
(Počet hlasů celkem: 230)