Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Nejméně tisíc lidí působích v Německé evangelické církvi se dopustilo sexuálního násilí

Ze světa / kir / ČTK / 26. ledna 2024 9:26
Nejméně tisíc lidí působích v Německé evangelické církvi se dopustilo sexuálního násilí

Ilustrační foto: evangelická katedrála v Berlíně
Autor: Wikipedia.org / Arne Hückelheim / Creative Commons

Berlín - Nejméně 1259 lidí působících v evangelické církvi v Německu se za uplynulé desítky let dopustilo sexuálního násilí nebo zneužívání na minimálně 2225 obětech. Vyplývá to z nově zveřejněné studie Německé evangelické církve (EKD) a evangelické charitativní organizace Diakonie, píše agentura DPA.

Jde ale jen o "špičku ledovce", upozornil vedoucí studie Martin Wazlawik z Hannoverské vysoké školy. Její autoři nemohli analyzovat osobní složku každého pastora nebo diákona, ale jen dokumenty týkající se disciplinárních řízení. Skutečný počet těch, kteří se sexuálního násilí nebo zneužívání dopustili, odhadují na asi 3500.

EKD o vypracování této studie požádala v roce 2020 a poskytla na ni asi 3,6 milionu eur (přes 89 milionů korun) s cílem analyzovat struktury uvnitř církve, které přispívají k násilí a zneužívání postavení.

Pověřená předsedkyně rady EKD Kirsten Fehrsová při prezentaci studie oběti poprosila o odpuštění. "Jako instituce jsme se provinili vůči nespočtu lidí," uvedla a dodala, že jen může "z hloubi srdce prosit o odpuštění".

K Německé evangelické církvi se hlásí více než 19 milionů lidí. Německo má zhruba 83 milionů obyvatel. Ke katolické církvi se v něm hlásí zhruba 21 milionů lidí.

Německá katolická církev v roce 2018 zveřejnila zprávu, podle které se mezi lety 1945 a 2014 dopustilo 1670 kněží a dalších duchovních sexuálně motivovaného násilí na 3677 dětech a mladistvých. Více než polovina obětí měla 13 let a méně, ve třetině případů šlo o ministranty. Podle odborníků šlo o nižší odhady.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz
Studium IES

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Jsou vám sympatické cíle německé Synodální cesty?
Ano
48%
 
Spíše ano
2%
 
Ne, je příliš radikální
15%
 
Synodální proces vůbec nepodporuji
35%
 
(Počet hlasů celkem: 281)