Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Arcibiskup žádá před inaugurací věřící o podporu Hospice na Sv. Kopečku

Domácí zpravodajství / kir / ČTK / 3. dubna 2024 21:30
Arcibiskup žádá před inaugurací věřící o podporu Hospice na Sv. Kopečku

Olomoucký arcibiskup Josef Nuzík
Autor: Clovekavira.cz / Pavel Langer

Olomouc - Olomoucký arcibiskup Josef Nuzík, který bude příští sobotu uveden do úřadu, se obrátil na věřící s výzvou, aby místo pořizování darů k této události raději finančně podpořili činnost Hospice na Svatém Kopečku. Charitní hospic na Svatém Kopečku byl založen v roce 2002, poskytuje za rok péči zhruba 280 klientům. Inaugurace arcibiskupa, kterého 9. února jmenoval papež František, se uskuteční v sobotu 13. dubna v katedrále svatého Václava, událost vyvrcholí odpoledne varhanním koncertem. Olomoucké arcibiskupství očekává, že do města přijede několik tisíc lidí.

Výzvu na podporu hospice arcibiskup Nuzík zveřejnil na stránkách olomouckého arcibiskupství během příprav na své uvedení do funkce. Poukázal na to, že se těší na setkání s věřícími, zapomínat však nechce ani na ty, kdo se této slavnosti nemohou zúčastnit. „Proto se na vás obracím s nabídkou, abyste ke slavnosti inaugurace nepořizovali žádné dary - místo toho, prosím, zvažte finanční podporu charitního Hospice na Svatém Kopečku, který poskytuje péči a útěchu lidem na konci jejich životní cesty," uvedl Nuzík.

Hospic na Svatém Kopečku poskytuje pomoc od roku 2002. „Myšlenka hospice vychází z úcty k člověku jako jedinečné a neopakovatelné bytosti. Péči poskytuje sociální i zdravotní personál včetně lékařů a zdravotních sester a na přání jsou k dispozici duchovní," uvedla ředitelka svatokopeckého hospice Marta Šťastná. Kapacita hospice je 30 lůžek v převážně jednolůžkových pokojích, návštěvy v hospici jsou časově neomezené a mají zde možnost i přespat. „Od roku 2023 hospic poskytuje i Domácí hospicovou péči CARITAS v Olomouckém kraji. Pomoc hospici pomůže zajistit dostupnost a kvalitu péče o umírající," doplnila ředitelka.

V pořadí 15. arcibiskup olomoucký a metropolita moravský bude uveden do úřadu během liturgie v katedrále sv. Václava, očekávají se tisíce věřících z celé arcidiecéze. „Mimo jiné počítáme s účastí asi dvou desítek biskupů z ČR i ze zahraničí, stovek kněží, více než 300 ministrantů, krojovaných z různých regionů, příbuzných a přátel nového arcibiskupa a také představitelů státní správy a dalších významných hostů,“ uvedl katedrální farář Ladislav Švirák. Odpoledne od 14:00 budou mít věřící možnost pozdravit se s novým olomouckým arcibiskupem v prostoru vedle katedrály. Souběžně se v kostele Panny Marie Sněžné uskuteční modlitba chval a od 15:00 adorace s požehnáním. Program pak v 16:00 uzavře varhanní koncert v kostele svatého Mořice.

Olomouc zažije uvedení arcibiskupa do úřadu po 32 letech. Jmenování a uvedení nového arcibiskupa na olomoucký arcibiskupský stolec měli věřící na Moravě možnost sledovat naposledy v roce 1992 s Nuzíkovým předchůdcem, Janem Graubnerem, který byl v roce 2022 jmenován arcibiskupem pražským.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Studium IES
Timotej.cz

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Považujete slova papeže Františka o „bílé vlajce" za vhodná pro řešení ruské agrese na Ukrajině?
Ano
22%
 
Ano, papež se jen nepřesně vyjádřil
1%
 
Ne, je třeba vážit slova
24%
 
V žádném případě ne, s agresorem se nevyjednává
53%
 
(Počet hlasů celkem: 226)