Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Šéf vatikánské diplomacie přicestoval na návštěvu komunistického Vietnamu

Ze světa / / ČTK / 9. dubna 2024 19:44
Šéf vatikánské diplomacie přicestoval na návštěvu komunistického Vietnamu

Propagandistický plakát v Hanoji
Autor: Wikipedie.org / Daniel6651 at wts wikivoyage

Hanoj - Arcibiskup Paul Gallagher, který má ve Vatikánu funkci odpovídající ministrovi zahraničí, dnes zahájil šestidenní návštěvu komunistického Vietnamu. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž by Gallagherova bezprecedentní mise mohla otevřít cestu k návštěvám dalších vysokých vatikánských představitelů, včetně papeže Františka. Ten se podle Vatikánu plánuje vydat do Indonésie a očekává se, že by se - pokud mu to zdravotní stav dovolí - mohl zastavit i v některých jiných zemích jihovýchodní Asie, jako je právě Vietnam.

Vietnam, kde se ke katolictví hlásí sedm procent obyvatel, tedy zhruba sedm milionů lidí, a Vatikán v posledních letech pracují na normalizaci vztahů. Minulý rok Vietnam souhlasil, aby v zemi působil papežský vyslanec. Papež při loňské cestě do Asie uvedl, že by Vietnam rád navštívil, ale neví, jestli se mu to podaří.

Gallagher, který je prvním vatikánským "ministrem zahraničí", jenž do Vietnamu zavítal, má na programu setkání s vietnamským premiérem Pham Minh Chinhem a se svým protějškem Bui Thanh Sonem. Zastaví se také v dětské nemocnici v metropoli Hanoji a bude sloužit mši ve městě Hue ve středním Vietnamu a v Ho Či Minově Městě na jihu země.

Podle nezávislé katolické tiskové agentury UCA, která se specializuje na Asii, vietnamská vláda stále do jisté míry omezuje aktivity katolíků v zemi, například počet farností.

Vatikán a Vietnam přerušily vztahy poté, co komunistická strana převzala vládu nad sjednocenou zemí na konci vietnamské války v roce 1975. Své vztahy zatím země plně neobnovily, od konce 90. let ale vedou pravidelná jednání.

Agentura AP uvádí, že vztahy Vatikánu s Vietnamem jsou dlouhodobě modelem pro vatikánské vztahy s Čínou.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Související zprávy a články

Nenalezeny žádné záznamy.

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Studium IES
Timotej.cz

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Obáváte se negativního vlivu umělé inteligence?
Ano
50%
 
Spíše ano
18%
 
Ne
28%
 
Nevím
4%
 
(Počet hlasů celkem: 205)