Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet

V Plzeňském kraji chybí duchovní, problémy řeší i obce

Archiv zpráv / ath / ČTK / 2. října 2007 2:00
Plzeň - V Plzeňském kraji citelně chybí kněží a faráři. Protože je jich málo, najedou někteří z nich po regionu týdně stovky kilometrů, aby často v deseti, 15 i více obcích, které pod ně spadají, odsloužili mši. Na 142.000 katolíků diecéze připadá necelá stovka kněží a téměř 600 kostelů a velkých kaplí. Situace, která komplikuje život věřícím v menších městech a obcích, se zatím nelepší, řekla dnes ČTK mluvčí diecéze Alena Ouředníková.

Malým obcím tak na Plzeňsku chybí někdo, kdo by na lidi působil po stránce duchovní. "Nemohou tu být slouženy bohoslužby. Není ani, kdo by se staral o kostel a faru. Obec nemůže suplovat tuto roli," uvedl starosta obce Svojšín Karel Petráň. O návratu duchovního obec vyjednávala, neúspěšně. Fara proto zůstává zamčená, kostel starosta otevírá pouze turistům na požádání.

Nejslabší je situace v pohraničních oblastech, vysídlených po druhé světové válce, kde to je dodnes řídce osídlené. Jeden kněz tam připadá na území mnoha kilometrů čtverečních," řekla mluvčí diecéze. Po slučování vzniklo v diecézi 71 farností, každá má svého duchovního správce. "Ke sloučení došlo zhruba před dvěma lety. Bylo tu hodně malých roztříštěných farností, kam chodilo do kostela třeba jen pět lidí, samostatný kněz tam však musel fungovat. Kvůli nedostatku duchovních vznikly veliké farnosti tak, aby tam mohli lidé jezdit," uvedla Ouředníková.

Řešit nedostatek kněží se diecéze snaží už dlouho. Před více než deseti lety požádal biskup například o výpomoc Polsko, jež má silné katolické zastoupení, kterých je v současné době na Plzeňsku 17, kromě Poláků působí v regionu tři Italové, jeden Ukrajinec a čtyři Slováci.

Zaujala Vás tato zpráva? Sdílejte ji a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Související zprávy a články


Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Ozvuk
Timotej.cz

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Rubriky

Anketa

Měl by papež František navštívit Ukrajinu?
Ano, co nejdříve
68%
 
Ano, ale až bude po válce
7%
 
Ne
21%
 
Nevím
4%
 
(Počet hlasů celkem: 140)