Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet

Plzeňský biskup František Radkovský je čestným občanem Třeště

Archiv zpráv / vlu / ČTK / 30. září 2009 2:00

Třešť (Jihlavsko) - Plzeňský biskup František Radkovský je ode dneška čestným občanem Třeště na Jihlavsku. Je teprve pátou takto oceněnou osobností zhruba šestitisícového města na Vysočině. Podle starosty Vladislava Nechvátala je Radkovský v současné době zřejmě nejvýznamnějším místním rodákem.

"Je vysokým církevním funkcionářem a zároveň respektovanou osobností i v civilním životě," řekl ČTK Nechvátal.

Radkovský se v Třešti narodil 3. října 1939. Po maturitě na Jedenáctileté střední škole v Telči začal v roce 1957 studovat na matematicko-fyzikální fakultě Univerzity Karlovy v Praze.

Specializoval se na matematickou statistiku, promoval v roce 1962. "Prožil jsem v Třešti hezké dětství i školní léta. I když času už není tolik, stále se tam vracím i s bratrem, stále ve městě stojí náš rodný dům," řekl Radkovský ČTK.

Radkovský v roce 1966 nastoupil do kněžského semináře a začal studovat na Cyrilometodějské bohoslovecké fakultě v Litoměřicích. Kněžské svěcení získal v Praze 27. června 1970. Biskupské svěcení přijal v Praze z rukou pražského arcibiskupa kardinála Františka Tomáška 7. dubna 1990. Prvním biskupem Diecéze plzeňské, nově zřízené papežem Janem Pavlem II., byl jmenován koncem května 1993 a 10. července téhož roku se ujal jejího řízení.

Třešťští zastupitelé udělili čestné občanství po dlouhých 14 letech. Naposledy je v roce 1995 získal válečný letec působící ve Velké Británii Jaroslav Kopřiva. Před ním se stal čestným občanem města v roce 1992 člen zahraničního odboje Walter Isternitz. Před rokem 1989 se čestnými občany Třeště stali bývalý ministr paliv a energetiky Vlastimil Ehrenberger a akademik Miroslav Vyskot, jenž se zasloužil o přechod třešťského zámku do správy tehdejší Československé akademie věd.

Zaujala Vás tato zpráva? Sdílejte ji a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Související zprávy a články


Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz
Ozvuk

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Rubriky

Anketa

Jste spojeni s volbou nového pražského arcibiskupa?
Ano
30%
 
Spíše ano, mohlo to být horší
13%
 
Nelíbí se mi neprůhlednost rozhodování
7%
 
Ne
49%
 
(Počet hlasů celkem: 784)