Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet

Putin podepsal sporné zákony o urážce náboženských organizací a zákazu propagace homosexuality

Ze světa / vlu / ČTK / 30. června 2013 18:07
Putin podepsal sporné zákony o urážce náboženských organizací a zákazu propagace homosexuality

Vladimír Putin, prezident Ruské federace
Autor: Wikipedia.org / Creative Commons

Moskva - Putin dnes podle agentury ITAR-TASS podepsal kontroverzní zákon, který trestá urážku náboženských organizací a citů věřících. Nově budou moci být tyto činy potrestány až ročním vězením, nucenými pracemi nebo pokutou do 300.000 rublů. V případě, že k urážce víry dochází v kostelech, zvyšuje se sazba až na tři roky vězení. 

Podle ruských médií je tato právní úprava reakcí na loňskou skandální akci punkové skupiny Pussy Riot, která v hlavním moskevském pravoslavném chrámu uspořádala divoký protest proti návratu Vladimira Putina do prezidentské funkce.

Tři členky skupiny byly odsouzeny ke dvěma letům vězení za výtržnictví, jedna byla později podmínečně propuštěna. Soud s punkerkami byl podle některých justičních expertů problematický, protože právní kvalifikace činu byla podle tehdejšího znění zákona sporná.

Za propagaci homosexuality vysoké pokuty, a to i cizincům 

Ruský prezident podepsal i další kontroverzní zákon o zákazu propagace homosexuality mezi mládeží. Sporná právní norma podle ruských médií vstoupí v platnost v pondělí. Zákon, který drtivou většinou hlasů během června schválily obě ruské parlamentní komory, ukládá za propagaci "netradičních sexuálních vztahů" vysoké pokuty, a to i cizincům.

Zákon zakazuje šířit mezi nezletilci jakékoli informace, které "jsou zaměřeny na formování netradičních sexuálních vztahů neplnoletých". Za porušení ukládá zákon pokutu do 5000 rublů, v případě úředních osob desetinásobek. Právnické osoby může postihnout pokuta do milionu rublů. Pokud se k propagaci homosexuality používá internet či jiná média, mohou občané zaplatit až 100.000 rublů pokuty, úřední osoby 200.000 rublů a právnické osoby další milion.

Z iniciativy horní parlamentní komory je v zákoně i paragraf týkající se cizinců. Budou-li mezi ruskými dětmi propagovat netradiční pohlavní styk, mohou dostat nejen pokutu do 5000 rublů, ale mohou být i uvězněni na 15 dní a následně vyhoštěni. Použijí-li ke svému jednání internet, zvyšuje se pokuta až na 100.000 rublů. 

Zaujala Vás tato zpráva? Sdílejte ji a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz
Ozvuk

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Rubriky

Anketa

Měl by papež František navštívit Ukrajinu?
Ano, co nejdříve
67%
 
Ano, ale až bude po válce
8%
 
Ne
20%
 
Nevím
4%
 
(Počet hlasů celkem: 83)