Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Ve Vískách na Blanensku tvoří sochaři obří betlém

Kultura / vlu / ČTK / 30. srpna 2013 11:04

Vísky (Blanensko) - Ve Vískách na Blanensku dokončují mladí sochaři v těchto dnech u kostela sv. Michaela archanděla hlavní část svého betléma. Po čtyřech letech prací jej tvoří 14 soch. Zajímavé jsou nadživotní velikosti. Většina z nich měří okolo dvou metrů. Cílem je vytvořit betlém tak, aby návštěvník nebyl pouhým divákem, ale měl možnost stát se přímo součástí betléma, řekl dnes ČTK sochař Adam Rosa.

Z pískovcového kvádru o velikosti čtyř metrů krychlových vytesal v uplynulých třech týdnech jezulátko v jeskyni. Hlavní postavy betléma, tedy Panna Marie se třemi králi, jsou již také hotovy. Na podzim k nim přibude ještě socha Josefa.

Snažíme se o to, aby byly sochy realistické. Nekopírujeme zdobné baroko a nesnažíme se tvořit sochy v hypermoderním duchu. Sochy by měly vytvářet netradiční atmosféru tím, že z nich vznikne celek, do něhož lze vstoupit," vysvětlil Rosa.

Obří betlém ve Vískách vzniká z drobných darů a příspěvků od nejrůznějších institucí. Náklady s ním spojené nejsou zatím přesně vyčísleny, půjde ale o statisíce korun. Pátý ročník sochařského sympozia ve Vískách se bude konat za rok.

Na jižní Moravě mnoho netradičních betlémů. V brněnské expozici Moravská vesnička je rozměrný pohyblivý betlém. V Olešnici na Blanensku mají betlém vyrobený z olivového dřeva přímo v Betlémě. Největší živý betlém na Moravě se stovkou účastníků vytváření věřící o Vánocích v Rajhradě u Brna. 

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz
Studium IES

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Obáváte se negativního vlivu umělé inteligence?
Ano
50%
 
Spíše ano
17%
 
Ne
29%
 
Nevím
4%
 
(Počet hlasů celkem: 203)