Cenné varhany v kostele sv.Jiljí v Bezdězu nutně potřebují opravu
Kultura / vlu / ČTK / 1. září 2013 17:41Bezděz (Českolipsko) - Cenné varhany z 18. století v kostele sv. Jiljí v Bezdězu na Českolipsku nutně potřebují zásah restaurátorů. Nástroj, který je dílem žitavského varhanáře Johanna Gottlieba Tamitia, není v dobrém stavu. Na rozdíl třeba od varhan v Bozkově na Semilsku se na něj však dá stále hrát, a pravidelně jeho zvuk doprovází liturgie, řekl dnes ČTK organolog litoměřické diecéze Radek Rejšek. Bezdězské varhany nejsou jedinými v diecézi, které potřebují opravu, církev ale tolik peněz nemá a vyhlásila proto veřejnou sbírku.
"Tamitius byl zajímavý tím, že byl jedním z mála saských varhanářů, který pronikl i na naše území, což tehdy nebylo obvyklé," řekl při dnešní prezentaci cenného nástroje v Bezdězu Rejšek. Tamitius postavil na české straně řadu nástrojů, největšími dochovanými jsou varhany v kostele v nedaleké České Kamenici. "Varhany v Bezdězu jsou menší, mají deset rejstříků a dva manuály, jsou ale velmi cenné, postaveny byly v roce 1760," poznamenal organolog. I když se podle něj na varhany běžně hraje, nejsou v ideálním stavu.
Varhany potřebují ošetření proti červotoči a také seřízení a doladění
"Každé varhany z té doby potřebují především ošetření proti červotoči a také seřízení a doladění," vysvětlil Rejšek. Taková oprava představuje náklady v řádech stovek tisíc korun. V litoměřické diecézi je však celá řada cenných nástrojů, které potřebují podobnou opravu, jen letos se jich v rámci projektu "Za varhanami kostelů litoměřické diecéze" veřejnosti představilo pět. "Ještě připravujeme další prohlídku starých varhan, která se uskuteční 19. října v Rožďalovicích na Nymbursku," dodal Rejšek.
Setkání přímo u památných nástrojů mají podle Rejška veřejnost seznámit s neutěšeným stavem historických varhan na kůrech kostelů a probudit zájem o řešení situace konkrétních nástrojů. Lidé při nich mají možnost si přímo na kůru nástroj prohlédnout i osahat, seznámit se s historií varhan i kostela v němž stojí. "Stav některých nástrojů vyžaduje již rychlé řešení, jinak hrozí jejich zánik," vysvětlil Rejšek.
Při záchraně uměleckých památek jsou farnosti závislé na dotacích, náklady na opravy se často pohybují ve statisících i milionech korun, což jsou částky nad finanční možnosti jednotlivých farností. Diecéze proto vyhlásila veřejnou sbírku, zájemci mohou přispět na účet 1002148329/0800 u České spořitelny, a pokud chtějí podpořit opravu konkrétního nástroje stačí do zprávy pro příjemce napsat místo. "Biskupství vydalo na podporu záchrany cenných nástrojů pexeso, které představuje varhany litoměřické diecéze. Prodává se za 50 korun," dodala mluvčí Jana Michálková.
Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:
Související zprávy a články
V jihočeské Bechyni zachránili díky sbírce vzácné varhany z roku 1700
26. 11. 2021 12:33 OlomouckýLidé si mohou adoptovat varhany ze sobotínského kostela, přispějí na opravu
Aktuální zprávy
11.10.2024 23:54Výročí 600 let od Žižkova úmrtí připomněla slavnost v Betlémské kapli
11.10.2024 16:10Gotická stezka propojí jižní Čechy s Rakouskem
11.10.2024 15:29Děkan KTF za protesty vidí aktivistické zastrašování malou skupinou kolegů
Diskuze k zprávě
Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.
Bankovní spojení
Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010