Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet

Církve by podle Sobotky měly výrazně zredukovat rozsah finančních náhrad

Domácí zpravodajství / MiH / ČTK / 20. listopadu 2013 15:49
Církve by podle Sobotky měly výrazně zredukovat rozsah finančních náhrad

Předseda vlády ČR a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka
Autor: ČSSD

Praha - Církve by podle předsedy ČSSD Bohuslava Sobotky měly výrazně zredukovat rozsah finančních náhrad, které jim má stát podle restitučního zákona vyplatit za nevydaný majetek. Konkrétní sumu, jak velké částky z 59 miliard korun by se církve měly vzdát, ale dnes Sobotka říci nechtěl. Česká biskupská konference (ČBK) v reakci na to zopakovala, že nevidí prostor pro snížení náhrad. Součástí restitucí je i budoucí postupné odstřižení placení církví ze státního rozpočtu. 

"Je to částka, která je na hranici toho, aby církve mohly fungovat," řekl dnes ČTK generální sekretář Tomáš Holub. Splnění Sobotkových požadavků nevidí katolická církev reálně. "Pro nás je důležité si vyjasnit, v čem vidí velkorysost. Velkorysá byla vstřícnost církve," dodal Holub na adresu šéfa ČSSD. "Nabídli jsme už několikrát ústupek, například že bychom místo části peněz přijali dluhopisy, abychom tak odlehčili státnímu rozpočtu. Mnoha věcí jsme se už zřekli, celkově asi třetiny našeho nároku," uvedl pražský arcibiskup Dominik Duka na facebookovém profilu. Doufá v navázání přátelské spolupráce s ČSSD. 

"My moc velký prostor nevidíme," doplnil tajemník Federace židovských obcí Tomáš Kraus. Uvedl, že dohoda se státem mohla vzniknout proto, že církve na finanční částku přistoupily, aby se církevní vyrovnání konečně uzavřelo, i když to pro církve a náboženské společnosti nebylo výhodné. Dodal, že finanční část restitucí vycházela ze současného státního příspěvku státu církvím, který činí kolem 1,5 miliardy ročně. Pro Federaci židovských obcí nehrál majetek roli, dodal Kraus. Zatím totiž objevila pouze osm pozemků, o něž může žádat. Jsou to podle něj většinou kousky hřbitovů. 

Šéf sociálních demokratů chce po církvích také závazek, že finance použijí na veřejně prospěšné účely. Podle Holuba je katolická církev jako největší příjemce restitucí připravena ukázat, že nepůjdou na úkor společnosti. Část peněz chce dát do investičního fondu. "Ten první tah je na církvích," uvedl Sobotka, který se má se zástupci církví sejít ve čtvrtek. Neočekává ale, že by už první jednání vedlo k dohodě. Dovolával se solidarity církví se společností i papežových slov o jejich poslání. Podle platných norem není zřejmé, jakým způsobem finanční náhrady od státu použijí. Předseda ČSSD by také rád, aby se restituce netýkaly nemovitostí v areálu Pražského hradu. 

Sociální demokraté usilují o změny v církevních restitucích při rozhovorech o vládě s hnutím ANO 2011 a s KDU-ČSL. Zatímco ANO je ochotno k jednání o inflační doložce finančního narovnání, lidovci chtějí zachovat nynější stav, pokud církve nebudou ochotny snížit výši náhrady. I kvůli tomu požádal Sobotka o jednání s církvemi. 

Zaujala Vás tato zpráva? Sdílejte ji a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Ozvuk
Timotej.cz

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Rubriky

Anketa

Jste spojeni s volbou nového pražského arcibiskupa?
Ano
31%
 
Spíše ano, mohlo to být horší
13%
 
Nelíbí se mi neprůhlednost rozhodování
7%
 
Ne
49%
 
(Počet hlasů celkem: 757)