Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet

Vatikán nedá výboru OSN informace o vyšetřování zneužívání dětí

Ze světa / vlu / ČTK / 4. prosince 2013 10:48

Vatikán - Vatikán odmítl poskytnout Výboru OSN pro práva dítěte (CRC) informace o církevním vyšetřování sexuálního zneužívaní dětí duchovními. Svůj postoj podle agentury Reuters zdůvodnil tím, že tyto případy považuje za důvěrné, nicméně je ochoten spolupracovat v procesních záležitostech.

V odpovědi na ožehavé otázky položené CRC Vatikán uvedl, že tyto informace nehodlá zveřejňovat. Učiní tak, jedině pokud o to bude požádán státem nebo vládou v rámci procesní spolupráce.

Výbor OSN uvedl, že se snaží získat podklady pro to, aby mohl posoudit, nakolik katolická církev dodržuje konvenci Spojených národů o právech dítěte, kterou Vatikán rovněž podepsal.

Vatikán v reakci na dotazy CRC uvedl, že vnitřní disciplinární řízení "nejsou přístupná veřejnosti" v zájmu ochrany "svědků, obviněných a čestnosti církevního řízení". Tento postoj by prý ale neměl odrazovat oběti, aby o takových případech informovaly státní úřady - zákony, včetně povinnosti oznamovat trestné činy, musejí být respektovány.

Papežský úřad rovněž uvedl, že v důsledku případů sexuálního zneužívání změnil požadavky kladené na kandidáty kněžství, aktualizoval církevní právo a vyzval biskupskou konferenci, aby stanovila směrnice pro boj s tímto zlem. Současně ale dal najevo, že nemůže být činěn odpovědným za jednání katolických institucí nebo jednotlivců ve světě a že odpovědnost za ochranu práv dětí nesou místní biskupové. Zodpovědný je pouze za události ve vatikánském městském státu.

Zaujala Vás tato zpráva? Sdílejte ji a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Rubriky

Anketa

Zúčastnili jste se některé lednové ekumenické bohoslužby?
ano
26%
 
ano, ale v jiném měsíci v roce
9%
 
ne
49%
 
nechodím do kostela na žádné bohoslužby
15%
 
(Počet hlasů celkem: 99)