Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet

V areálu rumburské lorety pokračuje oprava kaple Svatých schodů

Domácí zpravodajství / MiH / ČTK / 8. prosince 2013 11:17
V areálu rumburské lorety pokračuje oprava kaple Svatých schodů

Rumburská loreta
Autor: Wikipedia.org / Matěj Baťha / Creative Commons

Rumburk (Děčínsko) - V ambitu rumburské lorety pokračuje restaurování kaple Svatých schodů. Podobných kaplí je v republice jen několik, ta rumburská je neobvyklá svojí rozsáhlou sochařskou výzdobou. Vybudována byla v letech 1767 až 1770. ČTK o opravě památky informovala projektová manažerka rumburského děkanství Klára Mágrová. Schody jsou nejcennější částí ambitu. 

Svaté schody symbolizují schodiště v paláci Piláta Pontského v Jeruzalémě, kam si Ježíš o Velkém pátku přišel pro rozsudek smrti. "Ježíš po něm vyšel třikrát, na některé schody ukápla jeho krev. Schodiště se pro křesťany stalo cennou relikvií," vysvětlila Mágrová. Upozornila, že na znamení úcty lze po schodišti stoupat jen vkleče. Schody vyúsťují do kaple Kalvárie, která odkazuje k ukřižování Krista. 

 Soch je v kapli Svatých schodů kolem 30, vedle samotného Piláta jsou to vojáci či vysmívající se židé. Jsou vyřezané ze dřeva a díky práci restaurátorů získaly svoji původní bohatě polychromovanou podobu. K vidění je ale zatím jen část z nich, některé na opravu teprve čekají. Hlavní prostor obklopující samotné schody je už restaurovaný, dokončit je třeba opravu některých soch v bočních prostorech, které představují Boží hrob a vězení Krista. Pokračuje také restaurování nástěnných maleb. 

"Sochy byly rozežrané na perník a rozpadaly se. Teď už jsou zachráněné, protože jsou napuštěné chemií. Červotoč se do nich nedostane a nerozpadnou se, jak původně hrozilo. Restaurované ale ještě nejsou," řekla Mágrová k prostoru, který představuje Kristovo vězení. Předpokládá se, že obnova kaple by mohla být zcela dokončena v horizontu dvou tří let. 

Kaple byla ještě před několika lety v havarijním stavu, který byl odstran v letech 2007 až 2012. "Celkově nás to vyšlo na 4,13 milionu, z větší části přispělo ministerstvo kultury," uvedla Mágrová. Před restaurováním byly stěny kaple zčernalé, především kvůli nevhodné olejové výmalbě a nepříznivým klimatickým podmínkám. Schodů je v kapli 28, jsou označeny 53 křížky. "Pod nimi jsou umístěny ostatky svatých," sdělila. 

Rumburská loreta byla vybudována počátkem 18. století z podnětu Antona Floriana knížete z Liechtensteinu. Do péče byla svěřena kapucínům z kláštera, v jehož sousedství vyrostla. 

Zaujala Vás tato zpráva? Sdílejte ji a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Rubriky

Anketa

Jste spojeni s volbou nového pražského arcibiskupa?
Ano
29%
 
Spíše ano, mohlo to být horší
13%
 
Nelíbí se mi neprůhlednost rozhodování
9%
 
Ne
48%
 
(Počet hlasů celkem: 534)