Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet

Svatovítská katedrála má nový relikviář sv. Vojtěcha

Domácí zpravodajství / juml / ČTK / 23. dubna 2014 7:56
Svatovítská katedrála má nový relikviář sv. Vojtěcha

Katedrála svatého Víta, Václava a Vojtěcha v Praze
Autor: Wikipedia.org / Steve Collis / Creative Commons

Praha - Ostatky svatého Vojtěcha se dnes uloží do nového relikviáře ve svatovítské katedrále. Stane se tak při mši, kterou bude sloužit kardinál Dominik Duka. Svatý Vojtěch je po svatém Václavovi dalším patronem české země, je také patronem pražské arcidiecéze. Na dnešek připadá jeho svátek.

Vojtěch z rodu Slavníkovců byl druhým pražským biskupem. Pro spory s knížetem a velmoži opustil v 90. letech desátého století Čechy, což mu tehdy zachránilo život. Slavníkovci totiž byli roku 995 vyvražděni. Vojtěch pak odešel šířit křesťanství na sever na území pohanských Prusů. Nedaleko Královce - dnešní ruský Kaliningrad - ho roku 997 zabili. Polský kníže Boleslav Chrabrý mučedníkovy ostatky vykoupil a nechal je uložit ve svém sídelním městě Hnězdně. Do Čech je po svých polských výbojích převezl v 11. století kníže Břetislav I.

Dnešní mši bude sloužit kardinál Dominik Duka. Požehná nový relikviář, do něhož se světcovy ostatky uloží. Dřevěná schránka pak bude umístěna v novogotickém oltáři svatého Vojtěcha ve Staré arcibiskupské kapli v katedrále.

Zaujala Vás tato zpráva? Sdílejte ji a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Rubriky

Anketa

Jak jste se účastnili bohoslužeb během nouzového stavu?
Chodil(-a) jsem i nadále do kostela
43%
 
Aktivně jsem se účastnil(-a) on-line bohoslužeb
23%
 
Sledovali jsme přenosy v televizi, v rádiu atp.
12%
 
Slavili jsme rodinné bohoslužby
10%
 
Využil(-a) jsem čas pro "duchovní prázdniny"
12%
 
(Počet hlasů celkem: 149)